Miért is probléma a higany az amalgám tömésben?
Amalgám tömés káros hatásai lehetnek
Hogyan történik az amalgám tömés eltávolítása, cseréje?
Amalgám tömés cseréje esztétikus és biztonságos alternatívára
Manapság joggal bizonytalanodhat el bárki régi típusú fogtöméseivel kapcsolatban, hiszen pro és kontra egyaránt rengeteg érv szól az amalgám tömés cseréje, vagyis eltávolítása ellen és mellett is. Ezzel a cikkel szeretnénk segíteni az eligazodást az amalgám töméssel kapcsolatos elméletek világában. Kezdjük is az elején!
Mi is az amalgám?
Amalgám egy olyan fogtömő anyag, amely fémötvözetből készül. Ennek a fémötvözetnek több mint fele higanyt tartalmaz.
A higany egészség károsító hatásait ismerve már könnyű kitalálni, hogy miért is változhatott az amalgám tömés a fogászat legnagyobb mumusává.
Vitathatatlan tény azonban, hogy a jól elkészített amalgám tömések akár húsz, harminc év után is épek maradhatnak. Tartósságuk a fogászati felhasználásban (a nemesfémeket leszámítva) a mai napig legyőzhetetlen.
Miért is probléma a higany az amalgám tömésben?
A higany egy mérgező nehézfém, ami nagyon lassan vagy egyáltalán nem tud kiürülni a szervezetből. Lerakódik, felhalmozódik és károsítja belső szerveinket. Higanyra a legérzékenyebb szerveink a vese, az agy és a hormonháztartásunkért felelős belső elválasztású mirigyek.
Hogyan jut a higany az amalgám tömésből a szervezetünkbe?
Legmagasabb százalékban a fogtömés elkészítésekor, illetve eltávolításakor keletkezik higanygőz a higany legmérgezőbb formája, melyet ilyenkor a kezelőben tartózkodó személyek belélegeznek. A régi időkben, amíg kézzel, mozsárban keverték az ötvözetet nagyobb mennyiségben jutott a fogorvosi rendelő helyiségének levegőjébe.
Manapság is készítenek amalgám töméseket, főleg az OEP finanszírozású fogászatokon, azonban a keverés már vákuumos amalgám keverőgéppel történik, így kevesebb gőz jut a levegőbe.
Egyes elméletek szerint az amalgám tömés kötés után nem okoz további problémákat.
Más elméletek úgy tartják, hogy a rágás, kopás folyamán további oldódás észlelhető az amalgám tömés felszínéből.
A belélegezéssel, lenyeléssel egyaránt az a probléma, hogy az arra érzékenyeknél számos egészségkárosító hatást válthat ki.
Mivel az eltávolítás során is keletkezhet higanygőz, fontos, hogy az amalgám tömés biztonságos eltávolítása mellett döntsünk és kizárólag ebben jártas szakembert keressünk fel a problémával, például a Mosoly Dentalnál.
Amalgám tömés káros hatásai lehetnek:
Amalgám tömés mellékhatásai a szájüregben:
- Lokális higany allergia („amalgám tömés allergia”): fehér elváltozás a tömés közelében, égő, csípő érzés a nyálkahártyán.
- Fémes íz, bizsergés - különböző fémötvözetek együttes jelenléte esetén megindulhat a fémionok áramlása a szájüregben.
- Fogakra gyakorolt leggyakoribb káros mellékhatása, hogy kötés közben tágul, repedéseket okozva ezzel fog szövetében. Ezen repedések mentén gyakran következik be a fog törése, illetve szuvasodása is.
Amalgám tömés mellékhatásai a teljes testben:
- Fejfájás, levertség, fáradékonyság, depresszió
- Hajhullás, bőrproblémák: kiütések, ekcémák
- Vesebetegség
- Hormon problémák
- Gyomorpanaszok
Mivel a testre gyakorolt hatásoknak természetesen más egyéb betegségek tünetei is lehetnek, ezért körültekintően ki kell vizsgáltatni azokat.
Hasonló tünetek észlelésekor célszerű egy fogászati allergia vizsgálatot készíttetni, hogy kizárhassuk az allergia meglétét.
Hogyan történik az amalgám tömés eltávolítása, cseréje?
Fontos, hogy a jó záródással rendelkező amalgám tömések eltávolítása nem feltétlenül indokolt! Amennyiben azonban repedés, törés, szuvasság vagy a fent leírt testi tünetek közül bármelyik tapasztalható az eltávolítás indokolttá válik.
Az eltávolítás kofferdam izolálásban történik, erős fogászati elszívó berendezés mellett, melyek együttesen minimalizálják a szervezetbe ilyenkor bekerülő higany mennyiségét.
A csere során kiemelten fontos a kofferdam izolálás – enélkül az amalgám tömés cseréje veszélyes! Ez egy olyan fogászatban használatos gumilepedőt jelent, mely hermetikusan lezárja és elválasztja a kezelni kívánt amalgám töméssel rendelkező fogat, fogakat a szájüreg többi részétől. Így az eltávolítás ideje alatt sem kerül amalgám tömés darab a szájüregbe, mert „megáll” a lepedőn, illetve onnan elszívásra kerül az elszívó berendezés által.
Amalgám tömés cseréje esztétikus és biztonságos alternatívára
Kis és közepes szuvasságok ellátására esztétikus, fogszínű tömőanyagok használatosak. Nagyobb szuvasságok ellátására nemesfém, gradia, kerámiabetétek vagy koronák készülnek.
Az amalgám potenciális veszélyén túl esztétikai szempontok is közrejátszanak azoknál, akik a csere mellett döntenek. A fémes, sötét tömés beszéd, nevetés közben is látszódhat, pláne, ha az a kisőrlőkön található. Ez sokaknál bizonytalanságot, önbizalomzavart okozhat. A modern alternatívák minden esetben figyelembe veszik a fog természetes színét és a fogorvos is igyekszik ehhez a színhez igazítani a végleges fogtömést.