Amikor elromlik a fog, leginkább a tömés az első lépés. Mi következik akkor, ha a tömés már nem elég jó, ha megnő a fogtörés veszélye, vagy épp gyökérkezelésre van szükség?
Mi is az a betét?
A betét egy olyan fogpótlási forma, amelyet a fogtechnikus készít el. Kisebb, mint egy korona, de nagyobb, mint egy tömés. Elkészítéséhez két alkalom szükséges.
Mikor kell betétet készíteni?
- Ha jelentős mennyiségű foganyag hiányzik. Ilyenkor a fog szerkezete annyira meggyengül, hogyha csak egy tömést készítenénk bele, rágáskor nagyon megnőne a törés veszélye.
- Gyökérkezelés után. Itt is általában a nagy mennyiségű foganyag hiány miatt, pluszban még a gyökérkezelt fogak kiszáradnak, így még jobban hajlamosak a repedésre, törésre.
- Gyakran régi amalgám tömések eltávolítása után is szükség lehet betét készítésére, az amalgám repesztő tulajdonsága miatt.
Betétkészítés lépései
Érzéstelenítést követően kialakítjuk a betét üregét. Ezután alábélelést készítünk, ami kompozit tömőanyaggal történik. Mivel ezek az anyagok nagyon érzékenyek nedvességre, biztosítanunk kell a teljesen nyálmentes környezetet. Ebben van a segítségünkre egy kofferdam nevű eszköz. Ez egy kis gumilepedő, amit a megfelelő helyen kilyukasztva, egy kapoccsal rögzítünk a foghoz, majd kifeszítjük a száj elé. A felépítést követően lepolírozzuk a felszíneket.
Ezután következik a lenyomatvétel. Két darab lenyomatot veszünk, egyet a kezelendő területről, egy másikat pedig a vele szemben lévőről. Szükséges még rögzíteni a harapás pozícióját is. Meghatározzuk a fogszínt, így a készülő betét pontosan olyan színű lesz majd, mint a saját fog.
A kezelés utolsó lépése egy ideiglenes tömés behelyezése az üregbe.
Körülbelül egy hét, amíg elkészül a betét. A beragasztást is érzéstelenítésben végezzük.
A ragasztáskor is használjuk a fentebb már említett kofferdamot. A bepróbálást követően előkezeljük mind a fogat, mind a betétet, majd a fogszínű ragasztó segítségével rögzítjük a foghoz a pótlást. A ragasztó speciális lámpafényre köt, így a kezelés után csak a zsibbadás elmúlását kell megvárni, és már rághat is vele. Miután eltávolítottuk a felesleges ragasztót, ellenőrizzük a harapási magasságot.
A kezelést követő pár napban érzékenység jelentkezhet, ez normális. Viszont, ha éles fájdalom jelentkezik, vagy tartósan fent marad az érzékenység, akkor azt mindenképp jelezni kell a kezelőorvosnak!
Betét anyagai lehetnek:
- gradia
- kerámia
- arany
Hogyan vigyázzunk az elkészült betétre?
- Fontos a rendszeres félévenkénti kontrollvizsgálat, így minden kis elváltozást időben észre lehet venni.
- Napi kétszeri fogmosás,szájápolás a fogainknak megfelelő technikával.
- Rendszeresen, helyesen végzett fogköztisztítás, fogselymezés elengedhetetlen ahhoz, hogy a betét időtálló maradjon.
Kérdése merült fel?
Hívjon minket mobilról egy kattintással:
+36 70 942 8789
Az alábbi űrlapot kitöltve is felveheti velünk a kapcsolatot:
|