Kezelések

Bölcsességfog eltávolítása

Foglalj hozzánk időpontot!
Általános fogászati beavatkozásokra és esztétikai kezelésekre is foglalhatsz online időpontot.
Kezelések
Csapatunk
Elérhetőségeink

1092 Budapest, Kinizsi utca 35. fsz/2. Kapucsengő: 3

Tartalomjegyzék

A bölcsességfog az utolsó négy őrlőfogunk („8-as fog”), amelyek általában a késő tinédzserkorban vagy a fiatal felnőttkorban bújnak elő, 17 és 25 éves kor között. Sokan nem is érzékelik a bölcsességfog kinövését, míg mások számára komoly problémákat és fájdalmat okozhat. Evolúciós okokból a bölcsességfogak sokszor torlódnak rá a többi őrlőfogra, rossz irányban nőnek vagy részben áttörve gyulladást és fájdalmat idézhetnek elő. Ha nincs elég hely az állkapocsban, vagy a fog ferdén nő, az szoríthatja a szomszédos fogakat, ami további gondokat, például fogszuvasodást, ínygyulladást és fertőzést okozhat.

A bölcsességfog húzása (eltávolítása) akkor válik szükségessé, ha az fájdalmat okoz, vagy ha a rossz pozíciója miatt veszélyezteti a környező fogak egészségét. A fogak előbújása után a szájhigiénia fenntartása is nehézkes lehet, ami hosszabb távon komolyabb fogászati problémákhoz vezethet. Az eltávolítást sok esetben megelőző intézkedésként is javasoljuk, hogy elkerüljük a jövőbeni komplikációkat.

Tényleg elkerülhetetlen a bölcsességfog húzás?

Sok páciens úgy gondolja, hogy a bölcsességfogakat automatikusan ki kell húzni, de ez nem minden esetben igaz. Ha a fog megfelelően nő ki, elegendő hely van számára, és nem okoz semmilyen problémát, akkor nincs szükség az eltávolítására. Azonban gyakran komplikációk lépnek fel, mint például:

  • rossz irányba nőnek
  • részben áttörnek vagy teljesen beszorulnak az állcsontba
  • gyulladást, fájdalmat és fertőzést okoznak

Ilyen esetekben a bölcsességfog eltávolítása megelőző lépésként javasolt, hogy elkerüljük a későbbi komolyabb problémákat, például a fogtorlódást, az ínygyulladást vagy a fogszuvasodást. Az alapos fogászati vizsgálat segít eldönteni, szükséges-e a beavatkozás, hiszen minden páciens helyzete egyedi, és a fogorvos dönti el, hogy indokolt-e a bölcsességfog műtét.

Bölcsességfogak vizsgálata

Sokszor az íny alatt elkezdenek mocorogni, ezért először még a fogíny alatt, röntgenfelvételen meg tudjuk vizsgálni a bölcsességfogakat. A röntgenen jól látszik a fogak elhelyezkedése, mérete, alakja is. Emellett, szükség esetén 3D CT felvételt is kérhetünk azért, hogy a bölcsességfogakat még behatóbban tanulmányozhassuk, például akkor, amikor az arcüreghez vagy idegpályákhoz közel találhatók.

Mivel nagyon hátul helyezkednek el, a kibújt és helyesen álló bölcsességfogakat is nehezebb tisztítani, mint a többi fogat. A kibúvást követően barázdazárással tudjuk a barázda felőli oldalukat védeni a szuvasodástól. Ezt minél hamarabb érdemes elvégeztetni.

Problémás bölcsességfogak

Az elhelyezkedés és a késői kibúvás miatt a bölcsességfogak igazi mumusokká váltak a páciensek körében – van, aki a panaszos bölcsességfoga miatt fordul először fogorvoshoz, a vizsgálaton aztán egyéb lappangó elváltozások is a felszínre kerülnek. Tény, hogy a bölcsességfog erősen tud fájni.

Mi lehet a bölcsességfog fájdalom oka?

  • Ferdén nővő bölcsességfog: A röntgenfelvételen látszik, ha a bölcsességfog azért nem tud szépen előbújni, mert ferdén nőtt, és ezért nincs hely a számára. Ilyenkor el kell távolítanunk.
  • Impaktált bölcsességfog: Előfordul, hogy beragad az íny alá, és nem tud előbújni a bölcsességfog. Például nyomja a szomszédos fog gyökerét. Ebben a helyzetben is el kell távolítanunk, nehogy gyulladást okozzon és kárt tegyen a hetes fogban is.
  • Begyulladt bölcsességfog: A nehézkes tisztítás is állhat a háttérben, amikor a lepedék elkezdni károsítani a frissen kibújt bölcsességfogat és akörül begyullad a fogíny és a csont is. Akár ciszta is kialakulhat a fog gyökerén. Ebben az esetben is a foghúzás az egyetlen megoldás.

Bölcsességfog műtét előtt ezekre figyelj oda

A bölcsességfog eltávolítása előtt alapos felkészülésre van szükség a páciens részéről is, hogy a beavatkozás minél inkább zökkenőmentesen menjen. Az első lépés egy konzultáció a fogorvossal, aki megvizsgálja a bölcsességfog aktuális helyzetét a röntgenfelvétel alapján és elmagyarázza a folyamatot. Fontos tudni, hogy a műtét előtt megfelelő pihenést kell biztosítani a test számára, hiszen a regeneráció gyorsasága nagyban függ az általános egészségi állapottól.

  • Étkezés: Ha altatás vagy érzéstelenítés várható, a műtét előtt legalább 6 órával ne egyél vagy igyál.
  • Pihenés: A műtét előtti éjszakán aludj minél többet, hogy a szervezeted kipihent legyen.
  • Kísérő: Javasolt, hogy valaki elkísérjen, mivel a beavatkozás után nehéz lesz önállóan közlekedni.

További fontos tudnivalók:

  • A műtét előtti napokban kerüld az alkoholfogyasztást és a dohányzást, mivel ezek lassítják a gyógyulást!
  • Ha vérhígítót szedsz, mindenképp egyeztess kezelőorvossal!
  • Gondoskodj előre a fájdalomcsillapítóról és puha, könnyen rágható ételekről, mivel a műtét után ezekre lesz szükséged.

Bölcsességfog húzás VS. bölcsességfog műtét menete

FONTOS! A Mosoly Dental-nál alkalmazott legmodernebb technikáknak köszönhetően a bölcsességfog húzása teljesen fájdalommentes, akármelyik módszerről beszélünk! Kiváló szájsebész szakemberekkel dolgozunk együtt, akik számára a kíméletes kezelés az elsődleges.

A bölcsességfog eltávolítása két alapvető módon történik, attól függően, hogy a fogak már előtörtek-e, vagy még az íny alatt vannak.

1. Hagyományos foghúzás:

Amikor a bölcsességfog teljesen kibújt, a fog eltávolítása viszonylag egyszerű, nagyban hasonlít egy hagyományos foghúzáshoz. A fogorvos először helyi érzéstelenítést ad, hogy a páciens ne érezzen fájdalmat. Ezután a fogorvos speciális fogóval fogja meg a bölcsességfogat, majd óvatosan, ringató mozdulatokkal meglazítja azt a fogágyban. Amint a fog kellően meglazult, könnyen ki lehet húzni.

Ez a folyamat általában gyors, és ha a bölcsességfog nem okozott nagyobb károkat a környező szövetekben vagy fogakban, a gyógyulási idő is viszonylag rövid. Az eltávolítás után a sebfelület ápolása is sokkal egyszerűbb, ráadásul hamarabb visszatérhet a páciens a hétköznapjai megszokott kerékvágásába.

2. Sebészeti eltávolítás (műtét):

Ha a bölcsességfog még az íny alatt van, vagy ha a fog részben előbújt és ferdén nő, esetleg beszorult, akkor műtéti (szájsebészeti) beavatkozásra van szükség. Ebben az esetben a szájsebész gyakran helyi érzéstelenítést és bódítást, esetenként altatást alkalmaz a beavatkozás előtt, különösen akkor, ha a fog pozíciója komplikált.

A műtét során a sebész bemetszi az ínyt, hogy hozzáférjen a foghoz. Ha a fog csontba van ágyazódva, előfordulhat, hogy egy kis részt a csontból is el kell távolítani. Ezt követően a fogat több részre vághatják, hogy könnyebben ki lehessen emelni az állkapocsból. Miután a fogat eltávolították, a sebet varratokkal zárják le, amelyek segítik a gyógyulást és csökkentik a fertőzés kockázatát.

A sebészeti bölcsességfog eltávolítás után hosszabb a gyógyulási idő, mivel a műtét invazívabb. A páciens fájdalmat, duzzanatot és esetenként vérzést tapasztalhat, ezért gyakran erős fájdalomcsillapítókat írunk fel ezek enyhítésére. Az első napokban fontos a pihenés, a jegelés és a lágy ételek fogyasztása. A varratokat általában egy hét múlva távolítják el, de a teljes gyógyulás több hétig is eltarthat, különösen, ha komplikációk lépnek fel.

Gyakran felmerülő kérdés, hogy az alsó bölcsességfog húzás valóban fájdalmasabb-e, mint a felső bölcsességfogak húzása. Valójában akármelyik módszerrel is történik az eltávolítás, egyik esetben sem szabad a páciensnek fájdalmat éreznie!

Bölcsességfog húzás utáni felépülés

A felépülési időszak némileg eltér a hagyományos bölcsességfog eltávolítás után, mint a szájsebészeti bölcsességfog műtét után. Emiatt mindig alaposan tájékoztatjuk a pácienseinket a fogeltávolítás utáni teendőkről.

A teljes gyógyulási folyamat általában néhány hétig tart, de nagyon fontos, hogy a páciens a fogorvos utasításainak megfelelően gondoskodjon a sebről!

Az első néhány óra:

  • Vérzés: A műtét után enyhe vérzés normális, amit a fogorvos által adott gézlap segítségével lehet kontrollálni. Harapj rá a gézre, hogy a véralvadás beinduljon.
  • Duzzanat és fájdalom: Az érintett terület duzzadhat és fájhat, ezért jegelés javasolt az első 24 órában. A fájdalomcsillapítók segítenek enyhíteni a kellemetlenséget. A jegelést 15-20 percenként alkalmazd a duzzanat csökkentése érdekében.

Az első néhány nap:

  • Pihenés: Fontos, hogy kerüld a fizikai aktivitást és pihenj az első napokban. Ez segít elkerülni a vérzés és a szövődmények kialakulását.
  • Lágy étrend: A gyógyulás első napjaiban csak lágy ételeket fogyassz, mint például pürék, levesek. Kerüld a kemény, forró vagy fűszeres ételeket, amelyek irritálhatják a sebet. Érdemes kerülni az apró, magnvas ételeket, rizs, lenmag, tarhonya és hasonlók, mert ezek könnyen belejuthatnak a friss sebbe.
  • Szájhigiénia: Az első 24 órában kerüld a fogmosást a húzott fog közelében, és ne használj szívószálat, mert a szívó mozdulat a vérrög eltávolításához vezethet, ami komplikációkat okozhat. Az első napokban a száj erőteljes öblögetését érdemes kerülni, alkohomentes szájvízzel egy steril fülpiszkáló vagy puha sörtéjű fogkefe segítségével könnyen tisztántarthatóak a varratok és a seb környéke. 2-3 nap elteltével enyhe szájvizes öblögetés már javasolt.

A következő napokban:

  • Dohányzás és alkohol: Hiába érzed úgy, hogy már túl vagy a nehezén, a gyógyulás ideje alatt ne dohányozz és ne fogyassz alkoholt, mivel ezek gátolják a seb gyógyulását és növelhetik a fertőzés kockázatát.
  • Fizikai aktivitás: Kerüld a fizikai megerőltetést az első 1 hétben, mert ez növelheti a vérzés kockázatát, és lassíthatja a gyógyulást.
  • Varratok eltávolítása: Ha a fog eltávolítása során varratokat használtak (bölcsességfog műtét), azok általában 7-10 nap múlva kerülnek eltávolításra, de amennyiben lehetséges, igyekszünk felszívódó varratokat használni, amelyek maguktól eltűnnek.

Teljes felépülés:

A fájdalom és a duzzanat általában 1-2 hét alatt jelentősen csökken, de a teljes gyógyulási idő akár négy hétig is eltarthat, különösen, ha a műtét során mind a négy bölcsességfogat kihúzták és ezáltal a folyamat komplikáltabb volt. Az esetleges fertőzések elkerülése érdekében a fogorvos által felírt antibiotikumok szedésére is szükség lehet.

Amiről kevesen beszélnek: bölcsességfog húzás lehetséges szövődményei

A bölcsességfog eltávolítása után többféle szövődmény is felléphet, amelyek közül néhány viszonylag gyakran előfordul. A fogorvosok egy része keveset beszél erről, pedig fontos, hogy a páciens tisztában legyen a lehetséges következményekkel.

Büszkén mondhatjuk, hogy a Mosoly Dental-nál a legmodernebb technikák alkalmazásával minimálisra tudjuk csökkenteni a lehetséges szövődmények előfordulási esélyét, amennyiben a pácienseink betartják a fogorvosaink iránymutatásait.

Lehetséges szövődmények:

  • Fogmeder gyulladás (alveolitis): Ez az egyik leggyakoribb szövődmény, amely akkor fordul elő, ha a foghúzás után a sebben lévő vérrög eltávolodik vagy feloldódik, ami fájdalmat és késleltetett gyógyulást eredményez. Ez leggyakrabban a foghúzás utáni 2-4. napon alakul ki, és átlagosan a páciensek 2-5%-át érinti. Dohányosoknál vagy azoknál, akik nem követik az utókezelési tanácsokat, még gyakoribb. A fogmeder gyulladás komoly fájdalommal jár, és extra kezelésre van szükség a gyógyulás érdekében.
  • Fertőzés: A foghúzás után a seb nyitott kapu lehet a baktériumok számára, ami fertőzéshez vezethet. Ennek jelei a fokozott fájdalom, duzzanat, gennyedzés és láz. A nem megfelelő szájhigiénia vagy a fogorvos utasításainak be nem tartása növeli a fertőzés kockázatát. De szerencsére, antibiotikumos kezelés segíthet a fertőzések megelőzésében vagy kezelésében.
  • Idegsérülés: Bár ritka, előfordulhat, hogy az alsó állkapocsban lévő idegek megsérülnek a műtét során. Ez a probléma általában akkor fordul elő, ha a bölcsességfog közel helyezkedik el az idegekhez. Az idegsérülés átmeneti vagy ritka esetekben tartós zsibbadást okozhat az ajkakban, állkapocsban vagy nyelvben. Ez az állapot a páciensek nagyon kis hányadánál fordul elő, különösen bonyolult műtétek esetén.
  • Duzzanat és vérzés: Az eltávolítást követő napokban a duzzanat és a vérzés normálisnak tekinthető, de ha ezek az állapotok súlyosbodnak vagy túl sokáig fennállnak, utókezelésre lehet szükség. Az extrém vérzés jelezheti, hogy a vérrög nem alakult ki megfelelően, ami további gondozást igényelhet.
  • Csontfertőzés vagy gyulladás (osteomyelitis): Nagyon ritka szövődmény, amely súlyos esetekben a csont fertőződéséhez vezethet, különösen akkor, ha a fogeltávolítás bonyolult, vagy ha már korábban is voltak fogászati fertőzések.

A szövődmények előfordulási valószínűsége:

A legtöbb komplikáció, mint például a fogmeder gyulladás vagy a fertőzés, ritka, és a megfelelő utókezeléssel megelőzhető. Az idegsérülés esélye szintén alacsony, különösen, ha a fog eltávolítása előtt megfelelő röntgen- vagy CT-vizsgálat történik. A súlyosabb szövődmények, mint az osteomyelitis, még ritkábban fordulnak elő, a páciensek kevesebb, mint 1%-ánál.

Mit tehetsz a szövődmények megelőzése érdekében?

  • Szájhigiénia fenntartása: A műtét után fontos, hogy fogmosás után csak óvatosan folyasd ki a folyadékot, vizet, szájvizet a szádból. Az első 24 órában kerüld az erőteljes szájöblítést, hogy ne távolítsd el a vérrögöt.
  • Ne dohányozz: A dohányzás jelentősen növeli a fogmeder gyulladás és a fertőzés kockázatát, ezért legalább a műtét után egy hétig mellőzd.
  • Fizikai pihenés: Kerüld a megerőltető tevékenységeket, amelyek növelhetik a vérnyomást és a vérzést a műtét után.
  • Jegelés: Használj jeget az érintett területen 15-20 perces időközönként az első 24 órában, hogy csökkentsd a duzzanatot és a fájdalmat.
  • Kerüld a szívószál használatát: A szívószállal való ivás vagy bármilyen erős szívó mozdulat eltávolíthatja a vérrögöt, ami száraz fogmeder gyulladást okozhat.

A fogorvos által adott utókezelési tanácsok pontos követése és a rendszeres ellenőrzés jelentősen csökkenti a szövődmények esélyét és biztosítja a gyors és problémamentes felépülést.

Bölcsességfog húzás árak

Bölcsességfog húzás árÖsszeg
Hagyományos bölcsességfog eltávolítás30 000 Ft - 61 000 Ft /fog

A Mosoly Dental Kozmetikai Fogászaton kíméletes szájsebészeti kezelésben részesülnek pácienseink. Fájdalommentességre törekszünk a bölcsességfog eltávolításkor is és alapos előkészületek, vizsgálatok előzik meg a diagnózis felállítását.

Add meg itt a címsor szövegét

Időpontfoglalás

Foglalj hozzánk időpontot!

Általános fogászati beavatkozásokra és esztétikai kezelésekre is foglalhatsz online időpontot.