Mivel testünk összes szerve kapcsolatban áll egymással, elképzelhető, hogy a szájüregben lévő, fel nem fedezett góc a test más részein okoz megbetegedést.
Ismeretlen eredetű bőrbetegség, hajhullás, fáradékonyság, ízületi panaszok, felső légúti gyulladások, emésztőrendszeri megbetegedések esetén az orvos általában góckutatást javasol.
„A gócok olyan "idegen elemek" a szervezetben (többnyire letokoltan elhelyezkedő baktériumokról van szó), amelyek az immunrendszertől elzárt helyen találhatóak, vagyis annak ellenére, hogy jelenlétük immunválaszt indít be a szervezetben, az immunrendszer mégsem tud megküzdeni velük. Ez a folyamatos és eredménytelen harc, az állandósult immunreakció különböző tüneteket okoz, leginkább olyan panaszokat, amelyek az általános közérzetet, a beteg életminőségét rontják.” (Forrás: Immunkozpont.hu)
Sok páciens jut el orvosi javaslatra fogászati góckutatásra. Mit jelent a góc a fogászatban?
- Begyulladt fog, fog gyökér
- Betört fog gyökér
- Ciszta a fogon vagy a szájüregben
- Elő nem tört fog, mely gyulladást okoz
- Nagy mennyiségű fogkő által okozott ínygyulladás, fogágybetegség
- El nem látott, kiterjedt szuvas fog (Nem minden esetben)
- Régi amalgámtömések (Nem minden esetben)
- Elő nem tört, vagy félig előtört bölcsesség fogak
Hogyan végzi el a fogorvos a góckutatást?
Pácienseink általában jelzik, hogy orvosi utasításra érkeztek góckutatásra. Emellett kevesen tudják, hogy a fogászati állapotfelmérésen a fogorvos feladata a góckutatás elvégzése is.
1. A góckutatás első lépéseként digitális panoráma röntgenfelvételt készítünk. Ezen láthatók a fog íny alatt részei is, valamint a szövetek, csontok állapota. Sokszor már itt kiderül az is, ha cisztával vagy gócos foggal állunk szemben. A panoráma röntgenen 2 dimenzióban „kiterítve” látjuk a szájüreget. Amennyiben nem kapunk pontos képet, a fogorvos 3 dimenziós CT felvétel készítését is kérheti.
2. Alapos szájvizsgálat. A fogakat egyenként átvizsgáljuk, a fogínyt alaposan szemügyre vesszük. A látható elváltozások, esetleges fogágybetegség itt is kiderül.
3. Diagnózis és kezelési terv felállítása. A látottak alapján elemezzük, hogy mely fogak, területek képezhetnek gócot a szervezetben. Sorra vesszük az esetleges teendőket, természetesen a fogászati kezelések díjával együtt.
A fentiekből látható, hogy a fogászati kezeléseket és kontrollt nem érdemes félvállról venni, mint ahogy a többi orvosi szűrővizsgálatot sem!