Elszíneződött, sárga, elszürkült fogak

Sokak szerint a fehér fogak az egészség, igényesség és a fiatalság, fiatalosság egyik jele, sőt, státuszszimbóluma.

Egy biztos: a fehér, egészséges mosoly sosem megy ki a divatból, ezért a fogak helyreállítása jó döntés - nemtől és életkortól függetlenül.

A fogak elszíneződése viselője számára kellemetlen: érdemes feltárni az okát!

Rendszeres fogászati ellenőrzések és a megfelelő szájápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy a fogak hosszú távon is fehérek és egészségesek maradjanak. Ezért fontos, hogy ne csak a fogak elszíneződésének kezelésére összpontosítsunk, hanem a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektessünk, például a helyes étkezési szokások kialakításával és a dohányzás kerülésével.

elszíneződött fog, fogelszíneződés, sárga fogak, elszürkült fog, fog elszürkülés, fog elszíneződés, elszíneződött fog fehérítése, sárga fogak ellen, szürke fog, sárga fogak fehérítése, fogelszíneződés okai, sárga fogak okai, fog sárgulás okai, elszíneződött fogak kezelése, fogelszíneződés kezelése

A fogelszíneződés okai, szürke és sárga fogak okai

A fehér, ragyogó mosoly mindenki számára kívánatos, azonban az évek során sokaknál előfordulnak olyan változások, amelyek az elszíneződött fogak megjelenéséhez vezetnek. A fogaink sárgulásának okai sokfélék lehetnek, és fontos tudni, hogyan lehet ezeket kezelni vagy akár megelőzni. Íme néhány gyakori ok, amely hozzájárul a fogak elszíneződéséhez:

  • Genetika: Néhány ember veleszületett zománc rendellenességekkel születik, ami befolyásolhatja a fogak színét.
  • Gyógyszeres kezelések: Bizonyos antibiotikumok, különösen a gyermekkorban alkalmazottak, befolyásolhatják a még elő nem tört fogak fejlődését és színét.
  • Szájhigiénia: A rendszeres és alapos fogmosás, valamint a fogászati ellenőrzések elengedhetetlenek a fogak egészségének és fehérségének megőrzéséhez.
  • Életmód: Dohányzás, túlzott kávé- vagy teafogyasztás, és bizonyos ételek (pl. vörösbor, sötét színű gyümölcslevek) hozzájárulhatnak a fogak elszíneződéséhez.
  • Fogak állapota: Sérülések, korábbi fogászati kezelések, mint például tömések vagy gyökérkezelések, szintén befolyásolhatják a fogak színét.

Az életmód szerepe a fogak elszíneződésében

Az étkezési szokások: a színes, mint például paradicsomos ételek, piros gyümölcsök képesek egy idő után elszíneződést kiváltani. A teázás, a vörösbor fogyasztása szintén elszíneződést okoz, mely természetes folyamat.

A kávé, kóla, dohányzás erős elszíneződést válthat ki a fogakon is, illetve a dohányzás fogágybetegséget, sőt szájüregi daganatot is okozhat.

Az egészséges és természetes ételeknek, italoknak csupán a fogak felszínét érintő elszínező hatása van, ez ellen az alábbi tanácsokat megfogadva védettek leszünk:

Szájhigiénia és elszíneződött fogak

Pácienseinknek a rendszeres, legalább napi 2x2 perces fogmosást és 3 havonta új fogkefe beszerzését javasoljuk. Azonban a nehezen tisztítható területeken, pl. a fogak közötti részen a legnagyobb igyekezet mellett is képződik fogkő, melyet professzionális dentálhigiénés kezelésen távolítunk el.

Otthoni módszerekkel nem lehetséges a fogkő eltávolítása! A kezelést félévente javasoljuk elvégezni. Az otthoni szájápolás és a dentálhigiénés kezelés nem tudják egymást kiváltani, mindkettőnek óriási szerepe van a megelőzésben és az elszíneződések elkerülésében, illetve fogaink egészségének megőrzésében.

Fogelszíneződés kezelése

Amennyiben a teljes fogazatot érinti, de nem fedezhető fel egyéb indok az elszíneződésre, érdemes részt venni egy elszíneződött fogak kezelése céljából végzett fogfehérítésen.

Ez lehet rendelői vagy otthoni, a lényeg, hogy hatékony és a fogzománccal szemben kíméletes legyen. Ezt követően a fehérség állapotát érdemes fenntartani a fent leírt szájhigiénés és dentálhigiénés kezelés betartásával. Szükség esetén a fogfehérítés egy idő után megismételhető.

Amennyiben páciensünk a sárga fogak színe mellett azok alakján is szeretne változtatni, az esztétikus direkt vagy indirekt héjak jöhetnek szóba. Fogtípustól függően, vannak, akiknek hamar visszaáll a fogszíne, visszasötétedik fogfehérítés után. Ha ők tartós fehérítést szeretnének, nekik is ajánlott a porcelán héj.

A héjak segítségével elérhetjük azt a fehérséget és formát, amire mindig is vágytunk. Dohányosoknak, sokszor kávézóknak ajánljuk, akik nem szeretnének lemondani szenvedélyükről. Rendelőnkben préskerámia héjakat alkalmazunk. Színüket és formájukat tekintve természetes hatásúak, nem tartalmaznak fémet, strapabírók, természethűek.

A fogak alakjának változtatása előtt páciensünknek lehetősége van előre megnézni a végeredményt, anélkül, hogy belevágnánk a kezelésbe. Így megbarátkozhat leendő mosolyával és ha módosítást szeretne vagy kérdése lenne, azt lehetőség van a beavatkozás előtt megbeszélni.

Amennyiben az elszíneződés a teljes fogazatot érinti, de az életmódnál mélyebb oka van, szükséges az okok vizsgálata és feltárása.

Előfordulnak olyan esetek, amikor rendkívül nagy mennyiségű fogkővel találkozunk a fogak felszínén, ezt a pácienseink, a kellemetlen szájszag és érdes felszín mellett elszíneződésként érzékelik, hiszen jellegzetes sárgás szürkés színnel bír. Mivel a sok fogkő nem csak esztétikai problémát okozhat, hanem komoly következménnyel, akár az adott fog, vagy több fog elvesztését okozhatja, mielőbb érdemes fogkő eltávolítást végezni és megszüntetni a kiváltó okot. A sárga fogak fehérítése ezután következhet.

Amennyiben az elszíneződés feltűnően csak egy vagy egy-két szomszédos sárga szürke fogat érint, érdemes megvizsgálni az okokat:

  • Fog elszíneződés, fog elszürkülés mechanikai sérülések miatt: Ezek a jelenségek mechanikai sérülés miatt is előfordulhatnak. Általában gyerekeknél fordul elő, de baleset is okozhatja, hogy a fogat megütjük és azt vesszük észre, hogy a fog színe megváltozott, besötétedett. Ez a fog elhalását jelezheti. Ilyenkor gyökérkezelés segíthet a fog megtartásában. A fog kifehérítésében pedig belső fogfehérítés lehet a legjobb megoldás.
  • Gyökérkezelt fogak elszíneződése, elszürkülése: Ugyanez vonatkozik a gyökérkezelt fogakra. Amennyiben a fog gyökérkezelésen esik át, egy idő után elszürkülhet. Ilyenkor is belső fogfehérítést alkalmazunk. A kezelést csak már gyökérkezelt fogaknál (vagy balesetet szenvedett fogaknál) alkalmazzuk, nem károsítja a fogat és a rendelőben, kontrollált körülmények között végezzük.

Küldjön nekünk üzenetet!






    Ezt az oldalt reCAPTCHA és a Google védi!
    Adatvédelmi irányelvek Általános Szerződési Feltételek

    Ossza meg másokkal is!

    mosolydental-logo-279

    Bemutatkozás

    Fogászati rendelőnk Budapesten, a IX. kerületben működik. Esztétikai fogászat, mosolytervezés a specialitásunk.

    Alapelvünk és munkamódszerünk is a MOSOLY. Célunk, hogy amikor Ön beül a fogorvosi székbe, nyugodt és jókedvű legyen - hogy elfelejthesse a fogorvostól való félelmet. Ezért lett a nevünk Mosoly Dental.

    Kövessen minket

    Elérhetőség

    1092 Budapest, Kinizsi utca 35. fsz/2. Kapucsengő: 3

    +36 70 942 8789
    info@mosolydental.hu

    Rendelési idő
    Hétfő: 08:00 - 14:00
    Kedd: 09:00 - 19:00
    Szerda: 08:00 - 14:00
    Csütörtök: 09:00 - 19:00
    Péntek: 08:00 - 19:00

    Copyright 2023 ©  Minden jog fenntartva