Mikor van szükség fogtömés készítésére? A fogszuvasodás ma már népbetegség, melynek fő okai a táplálkozási és szájhigiénés szokásokban keresendők. Sajnos a szuvasodás nem visszafordítható folyamat! A jó hír viszont az, hogy megállítható. Rendszeres fogászati kontrollal már a legkisebb elváltozást is időben észre lehet venni és kezelni.
Mikor gyanakodhatok fogszuvasodásra?
A kezdődő fogszuvasodás még nem feltétlenül jár fájdalommal. Kezdetben fehér foltok alakulnak ki a fog felszínén. Az idő múlásával, kezelés hiányában tovább haladnak a fog belseje felé, ahol már érzékenységet tudnak okozni.
Fogszuvasodás jelei:
- A fog barázdáiban, vagy két fog között szürkésbarna foltok.
- Fogérzékenység édes ételre, hideg italra.
- Rágáskor jelentkező érzékenység.
- Nyilalló fájdalom.
Konkrét fizikai lyukról akkor beszélünk, ha már a szuvasodás elérte a fog mélyebb részét, a dentint. Ilyenkor a fog szerkezete meggyengül, és egy keményebb étel, például kenyérhéj fogyasztásakor betörik, és lyuk keletkezik. Jelentős foghiány esetén előfordulhat, hogy nagyobb darabok is letörnek a fogból. Ebben az esetben nem mindig elegendő a fogtömés, ilyenkor betét készítését javasoljuk.
Sajnos az is előfordulhat, hogy olyan mélyre hatolt a szuvasság a fogban, hogy már elérte a fogbelet (pulpa), így a fogat először gyökérkezelni kell.
Miért jó az esztétikus tömés?
A Mosoly Dentalnál kizárólag esztétikus, azaz a foggal megegyező színű tömőanyagokat használunk.
Ezek az anyagok:
- Rendkívül jól használhatók mind az elülső, mind a hátulsó fogakon, amennyiben a foghiány mérete megengedi a töméssel való ellátást.
- Többféle színben érhetők el, így a foggal megegyező szín kikeverésével láthatatlan tömést tudunk készíteni.
- Remek széli záródást biztosít.
- Az esztétikus töméssel a fog eredeti alakja és színe tökéletesen visszaadható.
Hogyan készül az esztétikus tömés?
Fontos kiemelni, hogy minden kezelésünk nagyításban történik, melynek köszönhetően maximális a precizitás.
Első lépés az érzéstelenítés. Tudjuk, hogy ez sokaknál kritikus pont, ezért a beavatkozás előtt egy gyümölcsízű zselével elzsibbasztjuk a felületet a tényleges érzéstelenítés előtt.
Amikor már teljes a zsibbadás és nem érez semmit, eltávolítjuk az összes szuvas foganyagot. Ha az üreg nagyon mély és már közel van a fogbél (pulpa), akkor első körben nem tömjük be rögtön a fogat, hanem egy gyógyszeres töméssel zárjuk le. Ezt körülbelül 2-3 hónap után cseréljük ki esztétikus tömésre, vagy, ha olyan nagymértékű a foghiány, betétet készítünk bele.
Az esztétikai tömőanyagok egyik tulajdonsága, hogy a megkötés előtti időszakban érzékenyek a nedvességre, például a szájban lévő nyálra. Ennek a kiküszöbölésére használjuk a kofferdam (nyálrekesz) izolálást.
Ez egy kis méretű gumilepedő, amit a megfelelő helyen kilyukasztva egy kapoccsal rögzítünk a fogon. Több kezelésnél is hasznunkra van, például gyökérkezelés során, vagy betét előkészítésénél és ragasztásánál.
A fent említett módszerrel tökéletesen el tudjuk különíteni a kezelendő fogat a száj többi részétől.
Miután felhelyeztük az izolációt, a kész üreget előkezeljük, hogy a tömés tökéletesen tudjon illeszkedni a fog természetes anyagához. Az esztétikai tömés egyik titka, hogy a tömőanyagot több rétegben, külön-külön megvilágítva helyezzük az üregbe.
Maga a tömőanyag speciális fényre köt meg, így a kezelés után nem kell órákat várnia, hogy megszilárduljon.
A kezelés utolsó lépése a tömés polírozása és magasságának beállítása.
Mikor lett jó egy új tömés?
- Megfelelő a magassága, olyan érzés vele rágni, mint előtte.
- Sima a felszíne, nincs sehol semmi érdes érzés.
- Két fog közötti tömés esetén nem akad bele a fogselyem.
- Színében megegyezik a saját fogszínnel.
Mikor szorul cserére egy tömés?
Alászuvasodás esetén. Ez kialakulhat a tömés nem megfelelő elkészítése miatt, ha nem jó a széli zárás, nem minden szuvas rész lett eltávolítva.
Ha nem tökéletes a kontaktpont a két fog között. Ilyenkor folyamatosan beszorul az étel, nehezebb a tisztítás.
Esztétikailag nem megfelelő, nem illeszkedik a többi fog színéhez, alakjához.
Tömés utáni fájdalom, érzékenység
A kezelést követő pár napban előfordulhat az íny fájdalmassága. Ez lehet az érzéstelenítő beadásától, vagy a kofferdámot rögzítő kapocstól. Ettől nem kell megijedni, elmúlik magától.
Mélyebb szuvasság okozhat érzékenységet. Az üreg alján kemény fogszövet (dentin) kezd képződni, így idővel csökken, majd megszűnik a kellemetlenség. Fontos, hogy ez nem éles, nyilalló fájdalom! Amennyiben ez utóbbit érzi tömés után, keresse fel rendelőnket, mert további kezelés lehet szükséges.
A nem megfelelő tömésmagasság is okozhat diszkomfort-érzést, főleg rágásnál. Igyekszünk beállítani a tökéletes magasságot még a rendelőben. Ezt sajnos sokszor nehezíti, hogy el van zsibbadva az adott terület, így a páciens nem érzi, hogy mikor megfelelő. Ez a probléma könnyen megoldható egy párperces korrekcióval.
Kérdése merült fel?
Hívjon minket mobilról egy kattintással:
+36 70 942 8789
Az alábbi űrlapot kitöltve is felveheti velünk a kapcsolatot:
|