Az a tapasztalatunk, hogy alapvetően senki sem szereti, nem szívesen szokja meg a hiányos fogsorát, ezért nagyon sok pácienst foglalkoztat a fog implantátum beültetése. A rendelői konzultáción is sokszor szóba kerül, és ekkor mi mindig támogatjuk, sőt javasoljuk az implantátum beültetését. És ekkor merülnek fel a félelmek is. Most ezekből gyűjtöttünk össze egy csokorra valót. Ám ha ezeken túl a Tisztelt Olvasónak további aggodalma merül fel, írja meg nekünk, hogy bővíthessük a gyűjteményt, amivel másoknak is segítünk a döntésben!

Általunk tapasztalt félelmek a fogbeültetéssel kapcsolatban:

1. Hallotta, hogy másnak fájt, vagy tart attól, hogy fájni fog

A fogbeültetés esetén a legfontosabb kérdés a meglévő csontállomány mennyisége és minősége, vastagsága. Akinek egészséges a fogágya és megfelelő a csontja, annak nagyon egyszerű az implantálás. Könnyen gyógyul, és pl. sokkal kevésbé fáj vagy érzékeny, mint egy foghúzás. Ráadásul érzéstelenítésben történik a fogbeültetés, ezért nem fog fájni a műtét sem, utána pedig igény szerint fájdalomcsillapítót írunk fel a páciensnek, amit fájdalom, érzékenység esetén alkalmazhat.

2. Fél, hogy kilökődik a fog implantátum

Egyrészt a fogbeültetés előtt páciensünk alapos vizsgálatokon vesz részt: a panoráma röntgen mellett a 3 dimenziós CT felvétel elkészítése is azt a célt szolgálja, hogy a csontállományról minél többet megtudjunk. Az implantátum beültetését előtte mindig „tervezni kell”, azaz az implantológus kielemzi a nála lévő felvételeket ahhoz, hogy megállapítsa, hogy indulhat-e a fogbeültetés. Másrészt a rendelőben alkalmazott svájci Straumann implantátumoknak híresen a legalacsonyabb a kilökődési arányuk, ezért is szeretünk velük dolgozni. Ezek speciális titán ötvözetből készülnek, ami egészségi szempontból ideális a szervezetünk számára. Tehát a gondos felkészülés és a minőségi implantátumok kiválasztása mellett nem kell páciensünknek aggódni a kilökődés miatt!

3. Nagyon fog vérezni a kezelés alatt, sok vért veszít

Ez a félelem szerencsére teljesen alaptalan. Még állapotfelméréskor alaposan kikérdezzük pácienseinket a kórelőzményekről, alapbetegségekről, szedett gyógyszerekről, műtétekről. Mindezek ismeretében az implantológus szakorvos el tudja dönteni, hogy zöld lámpát kaphat-e a fogbeültetés. Amennyiben nincs akadálya, nem kell számottevő vérveszteségtől, sem óriási sebtől tartani!

4. Híd vagy implantátum?

Folyton hangsúlyozzuk a fogmegmentést, és nem szeretünk egészséges fogakat lecsiszolni sem. Élettani szempontból az implantátum, más szóval a műgyökér választása a szerencsésebb: a csontállománynak szükséges, hogy be legyen vonva a rágásba, és ezt a kihúzott fog minél élethűbb pótlásával tudjuk elérni. Tehát: a gyökér és a korona pótlása a legideálisabb.

5. Hazai népbetegség: fogágybetegség

Magyarországon megfigyelt tény, hogy a lakosság általában kevés csontállománnyal rendelkezik. Ez a nem megfelelő szájhigiéniával függ össze, aminek a fogágybetegség kialakulása, majd a fogak elvesztése a következménye. Ez az internetes edukációnak is köszönhetően szerencsére javuló tendenciát mutat: ma már több figyelmet tudunk fordítani az egészségünkre, a szájhigiéniára is. De a fogágybetegség miatt a csontállomány is sérülhet. Ezt idejében elcsípve még megmenthetjük a meglévő fogakat, vagy ha a fogat nem, akkor a csontot. Végső esetben csontpótlás, illetve arcüreg emelés is szóba jöhet, majd fogbeültetéssel ismét teljes lehet a mosoly. Az életkor előrehaladtával egyre fontosabb az életminőség megtartása, amihez a kényelmes rágás elengedhetetlen! Ami ma még nem okoz gondot, azzal is foglalkozzunk, hogy például az étkezés, nevetés évek múlva is természetes maradjon! Ezért biztatjuk Önt is arra, hogy a szájhigiénia megtartását, illetve helyreállítását tartsa szem előtt. Sosem késő elkezdeni!

Küldjön nekünk üzenetet!






    Ezt az oldalt reCAPTCHA és a Google védi!
    Adatvédelmi irányelvek Általános Szerződési Feltételek