Tartalomjegyzék

A fogszabályozás felnőtt korban is fontos, mert az egészséges harapás nagyban hozzájárul a fogak hosszú távú egészségéhez – segítségével elkerülhető többek között a korai fogvesztés is.
A rendezetlen fogak nehezítik a megfelelő tisztítást, ami fogszuvasodáshoz és ínyproblémákhoz vezethet. Emellett az állkapocs- és harapási rendellenességek akár fejfájást, állkapocsfájdalmat és emésztési problémákat is okozhatnak. A modern technológiáknak köszönhetően a kezelések kényelmesek és kevésbé feltűnőek, így bárki számára elérhető a mosoly és az egészség javítása.
Esztétikai fogszabályozás, funkcionális előnyökkel
A mai társadalomban egyre jobban terjed az a nézet, hogy a fogszabályozó viselése nem szégyen, hanem sokkal inkább az igényesség, önmagunkkal való törődés szimbóluma. A fogszabályozás fontos szerepet játszik a fogak hosszú távon való megőrzésében. Manapság egyre több felnőtt visel rögzített fogszabályozó készüléket, és sok kisiskolás és kamasz korú hord fogszabályozót.
Napjainkban sokakat foglalkoztat az esztétika, ez iránt egyre magasabbak az elvárások – ezáltal megnőtt az esztétikai fogszabályozás iránti igény is. Kortól függetlenül, mindenki fehérebb, ellenállhatatlan, ragyogó mosolyra vágyik, hiszen ez nagymértékben befolyásolja társadalmi életünket.
A szépség objektív fogalom, tehát felmerülhet a kérdés, hogy miért olyan nagy baj, ha valakinek egy kicsit kuszák, szabálytalanok a fogai? Hiszen valakinek pont ez teszi ,,egyedivé a karakterét”.
A hangképzésben is fontos szerepet játszanak a fogaink. Valamennyi hangot úgy ejtünk ki, hogy fogaink érintkeznek nyelvünkkel vagy ajkunkkal. Bizonyos fogazati rendellenességeknél ezért beszédhibák alakulhatnak ki. Ezeket a problémákat orvosolni tudjuk fogszabályozás segítségével. Amennyiben szükséges, a felnőtt fogszabályozást logopédiával kiegészítve javasoljuk.
Felnőttkori fogszabályozás - van életkori határ?
A felnőtt fogszabályozásnak alapvetően nincs felső életkori határa, mivel a fogak mozgatása bármely életkorban lehetséges, amennyiben a páciens fogai és állkapcsa egészségesek. Az életkor előrehaladtával ugyanakkor bizonyos tényezők befolyásolhatják a kezelés lehetőségeit és időtartamát.
Idősebb korban gyakrabban fordulnak elő fogágybetegségek, mint például ínygyulladás vagy csontvesztés, amelyek kezelése vagy stabilizálása nélkül nem kezdhető el a fogszabályozás. Az állkapocs és a csontok regenerációs képessége is lassabb, ezért a fogak mozgatása hosszabb időt vehet igénybe, mint fiatalabb korban.
A fogszabályozás tehát nemcsak esztétikai, hanem funkcionális okokból is javasolt lehet idősebbek számára. Egyenletes harapás hiányában például fokozott terhelés érheti bizonyos fogakat, ami idővel azok kopásához vagy elvesztéséhez vezethet. A modern fogszabályozási eszközök, mint például az átlátszó sínek (alignerek) vagy a belső fogszabályozók (lingvális készülékek), lehetővé teszik, hogy a kezelés diszkrétebb és kényelmesebb legyen, emiatt fogszabályozás 40 évesen, de akár még 50-60 éves korban is elérhető.
Fontos megjegyezni, hogy a sikeres kezelés alapja a személyre szabott tervezés és a fogak alapos vizsgálata. Az állapotfelmérés során a fogorvos figyelembe veszi a fogak, az íny, a csontozat és az állkapocs aktuális állapotát, hogy eldöntse, érdemes-e belevágni a felnőtt fogszabályozásba.
Milyen típusú fogszabályozót használunk?
Rendelőnkben már a legújabb technológiával, a lágy erőkkel ható fogszabályozó, azaz önligírozó készülékekkel dolgozunk.
Míg a hagyományos fogszabályozóknál háromhetente kellett cserélni a gumi ligatúrát, ezeknél a készülékeknél az önligírozó bracketek úgy vannak kialakítva, hogy reteszszerűen nyithatóak és csukhatóak. Ezért nem szükséges a gumi ligatúra, így a kezelés elején elég 6 hetente, majd a kezelés második felében 4-5 hetente állításra jönni. A kezelés első részében az ív szabadabban tud mozogni a bracketekben, ezáltal kisebb lesz a súrlódás, így a fogak könnyebben mozognak.
A készülék felhelyezése után pár napig érzékenyek lehetnek a fogak, de ez elmúlik. Előfordulhat az íny, a nyelv vagy az ajak irritációja, ilyenkor viasz segítségével orvosolni tudjuk a kellemetlenségeket. A készüléket pár nap alatt meg lehet szokni és a későbbiekben nem okoz problémát.
A felnőtt fogszabályozó felragasztása után táplálkozási és fogápolási szokásainkon változtatni kell. Ügyelni kell arra, hogy elkerüljük a felragasztott bracketek leesését.
Nem javasoljuk ilyenkor a nagyon kemény dolgokba való harapást, mint amilyen a répa vagy az alma. Ezeket érdemes felszeletelni és úgy enni. Kerülni kell a nyúlós, ragacsos ételeket.
A fogszabályozó viselése alatt nagyon fontos a megfelelő tisztítás. Sokkal alaposabban kell fogat mosni. Ha a tappancsok körül ott marad a lepedék, nagyon hamar elromolhatnak a fogak. Otthoni tisztításra használható elektromos vagy hagyományos fogkefe, lehet ortho fogkefefejet kapni. Fontos a fogselymezés és az interdentális kefék használata.
A rendszeres professzionális tisztítás mellett, a fogak és a fogíny védelme érdekében három havonta érdemes dentálhigiéniai kezelésen is részt venni.
Rendelőnkben már láthatatlan fogszabályozás is elérhető, ennek részleteiről itt olvashatsz.
Fogszabályozás menete, lépései felnőtt korban
- Első konzultáció és állapotfelmérés
- A fogszabályozó szakorvos megvizsgálja a fogakat, az állkapcsot és az ínyt, hogy meghatározza a problémák jellegét és súlyosságát.
- Röntgenfelvételek, lenyomatok vagy digitális panoráma röntgen készül a fogazat pontos feltérképezéséhez.
- Megbeszélésre kerül az esztétikai és funkcionális célok, illetve a lehetséges kezelési szcenáriók.
- Kezelési terv elkészítése
- A szakorvos elkészíti a személyre szabott kezelési tervet, amely tartalmazza a fogszabályozó típusát, a kezelés időtartamát és várható eredményeit.
- Itt kerül sor a költségek és a kezeléssel járó esetleges nehézségek átbeszélésére is.
- Felnőtt fogszabályozó felhelyezése
- A választott fogszabályozó típustól függően a szakorvos rögzíti a készüléket. Ez lehet:
- Rögzített fogszabályozó (bracketek és drótok),
- Kivehető fogszabályozó (pl. átlátszó sínek, alignerek),
- Láthatatlan fogszabályozó (pl. lingvális készülék, amely a fogak belső oldalára kerül).
- Az első napokban előfordulhat kisebb kellemetlenség, amíg a fogak megszokják a készüléket.
- Kezelés és kontrollvizsgálatok
- A kezelés során rendszeres időközönként kontroll vizsgálatokra kell járni (általában 4-6 hetente), hogy a fogorvos ellenőrizze a fogak mozgását és elvégezze a szükséges beállításokat.
- A fogszabályozó viselésének időtartama a problémától függően 6-12 hónaptól akár 2-3 évig is terjedhet, főleg idősebb korban.
- Fogszabályozó eltávolítása
- Miután a fogak elérték a kívánt pozíciót, a készüléket eltávolítjuk.
- Ezt követően polírozást és alapos tisztítást végzünk, hogy a fogak felszínét simává és tisztává tegyük.
- Retenció (utókezelés)
- A fogak megtartása érdekében rögzített vagy kivehető retenciós készüléket kell viselni, hogy a fogak ne mozduljanak vissza eredeti helyzetükbe.
- A retenció időtartama egyénenként változó, de gyakran hosszabb időszakot ölel fel, akár éveken át is szükséges lehet.
- Rendszeres ellenőrzés
- A fogszabályozás befejezése után is javasolt rendszeresen fogorvoshoz járni az eredmények fenntartása és a fogak egészségének megőrzése érdekében.

Mi az a retenció és miért van rá szükség?
A fogszabályozás minden esetben egyénfüggő, a kezelési idő nagyon sok mindentől függ. Egy átlagos rögzített kezelés időtartama 1,5-2 év.
Ahhoz, hogy az elért eredmény tartós legyen és meg tudjuk őrizni, szükségünk van a fogak stabilizálására, rögzítésére. A fogszabályozó eltávolítása után a páciensek ezt a részt nem mindig veszik komolyan, pedig nagyon fontos a retenció, hisz a készülék levétele után a visszarendeződés igen nagy.
A retenciós készülékeket általában dupla annyi ideig kell hordani, amíg a kezelés tartott, de legalább egy évig. A kivehető retenciós készüléket minimum 8-10 órát érdemes viselni naponta.
A frontfogak nagyon gyorsan vissza szoktak mozdulni, ezért szemfogtól szemfogig a belső felszínre egy vékony fémszálat rögzítünk tömőanyaggal. Ez a belső ív nagyon könnyen megszokható és tisztítható. A beszédet nem zavarja, és esztétikus, nem látszik. Ezeket nem kell cserélni és élethosszig szájban maradnak.
Minden felnőtt viselhet fogszabályzót?
A felnőttkori fogszabályozás biztonságos, ha megfelelő szakember végzi, de bizonyos kockázatok és veszélyek előfordulhatnak, amelyekről érdemes tudni. Ezek főként az életkorral összefüggő tényezőkből, illetve az adott fogazati állapotból eredhetnek. Íme a felnőttkori fogszabályozás veszélyei:
- Idősebb korban gyakoribbak az íny- és fogágyproblémák, például az ínygyulladás vagy a csontvesztés. A fogszabályozás ezen állapotokat súlyosbíthatja, ha nem kezelik őket a kezelés megkezdése előtt.
- A fogak mozgatása során megnő a gyökérreszorpció (a foggyökér rövidülése) kockázata. Bár ez általában nem okoz komoly problémát, extrém esetekben a fogak stabilitása is csökkenhet.
- Felnőtteknél a fogak és a csontok regenerációs képessége lassabb, ezért a kezelés időtartama hosszabb lehet, mint gyermekeknél vagy fiatal felnőtteknél.
- A fogszabályozó készülékek nehezíthetik a fogak tisztítását, ami növeli a lepedék felhalmozódásának esélyét. Ez fogszuvasodáshoz és ínygyulladáshoz vezethet, ha nem fordítanak kellő figyelmet a szájhigiéniára.
- A készülékek viselése, különösen a kezelés elején, kényelmetlen lehet, és fájdalmat okozhat a fogak mozgatása során. Ez a fájdalom általában gyorsan csökken.
- Ritka esetekben a fogszabályozó készülékek anyaga, például a fém vagy a ragasztók, allergiás reakciót válthat ki.
- Ha a kezelés utáni retenciós eszközt nem viselik megfelelően, a fogak visszamozdulhatnak eredeti helyzetükbe, különösen felnőttkorban.
- Az állkapocs-ízület (TMJ) érzékennyé válhat vagy fájdalom alakulhat ki, ha a kezelés során az állkapocs nem megfelelően terhelődik.
Hogyan csökkenthetők ezek a kockázatok?
- Részletes előzetes vizsgálat: Az íny, a csontozat és a fogak állapotának alapos felmérése elengedhetetlen a kezelés előtt. Amennyiben felnőtt kezelésbe kezdünk kiemelten fontos a fogágy stabilitása, melyet ezekben az esetekben parodontológusunk tart kézben. Erre a Mosoly Dentalnál különösen figyelünk.
- Szájhigiénia fenntartása: Rendszeres speciális fogmosás, fogköztisztítókefe használata és 3 havi fogorvosi ellenőrzés a kezelés során kiemelten fontos.
Tapasztalt szakember választása: Egy jól képzett fogszabályozó és parodontológus szakorvos csökkentheti a kezelésből fakadó kockázatokat.
Felnőttkori fogszabályozás árak
Felnőtt fogszabályozás árak | Összeg |
---|---|
Rögzített fogszabályozó | - Ft |
Láthatatlan fogszabályozó | - Ft |
Kivehető fogszabályozó | - Ft |