Tartalomjegyzék
A gingivitis jelentése fogínygyulladás. Ez egy olyan gyakori parodontológiai probléma, amit nem szabad félvállról venni. Még akkor sem, ha nem jár semmilyen fájdalommal. A kezdeti enyhe tünetek ugyanis idővel fogágybetegséggé, krónikus foggyökérhártya-gyulladássá alakulhatnak át, ami már a szövetek visszafordíthatatlan pusztulását eredményezheti.
Ráadásul a gyulladt fogíny kialakulásáért felelős baktériumok a véráramba jutva (góc formájában) olyan betegségek megjelenéséhez vezethetnek, mint a szív- és érrendszeri problémák, hajhullás, ízületi panaszok, illetve bizonyos terhességi szövődmények.
A fogínygyulladás okai
A fogínygyulladás oka leggyakrabban a rossz szájhigiénia, ami plakk-képződéshez és a káros baktériumok elszaporodásához vezet. A lepedék egy idő után elmeszesedik, majd kemény fogkővé alakul, amit már nem lehet fogmosással eltávolítani, és kiváló táptalajt szolgáltat a kórokozóknak.
Egyéb tényezők is hozzájárulhatnak az ínygyulladás kialakulásához, például:
- Dohányzás
- Szabálytalan, torlódott fogazat
- Hibás fogpótlások, melyek megnehezítik a fogak alapos tisztítását
- Hormonális változások (pl. terhesség, változókor)
- Legyengült immunrendszer (pl. egyoldalú táplálkozás, krónikus betegség vagy öröklött hajlam miatt)
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai (pl. allergia gyógyszerek, melyek csökkent nyálelválasztást, szájszárazságot okozhatnak)
Az ínygyulladás tünetei
Az ínygyulladás tünetei közül az egyik legszembetűnőbb jel a fogmosás közbeni rendszeres fogíny vérzés. Az egészséges fogíny világos rózsaszín, kemény textúrájú, és erősen tapad a foghoz. Ínygyulladásról árulkodhat még a fogíny duzzanata és vörössége, ami érzékenységgel párosulhat. Fogmosáskor és tapintás hatására kisebb-nagyobb fájdalom érzékelhető. A tartósan kellemetlen lehelet is gyakori, amit a baktériumok elszaporodása idéz elő.
A fogínygyulladás szövődményei
A fogínygyulladás egy olyan parodontális betegség, amely sok embert érint, mégis kevesen foglalkoznak vele egészen addig, amíg a súlyosabb tünetek meg nem jelennek.
Kezdetben még csak az ínyre korlátozódik, de a gyulladás később átterjedhet a mélyebb szövetekre. Kezeletlen ínygyulladás esetén baktériummal teli tasakok képződhetnek, és ínyvisszahúzódás is kialakulhat. Ekkor már fogágybetegségről beszélünk, ami akár a fogak kilazulásához, majd elvesztéséhez vezethet.
Enyhe fogínygyulladás kezelése
Fontos, hogy minél hamarabb megtörténjen a fogínygyulladás kezelése, ugyanis a kezdeti stádiumban a folyamat még megállítható és visszafordítható. Az alkalmazott módszer kiválasztásánál lényeges a kiváltó ok felderítése.
Az első lépés minden esetben egy teljes körű dentálhigiéniai kezelés, mely során eltávolítjuk a felhalmozódott fogkövet, illetve felpolírozzuk a fogak felszínét, hogy azon nehezebben tudjanak megtapadni a kórokozók. Továbbá egyéni szájhigiéniás tanácsadás (iTOP oktatás) keretein belül segítünk a helyes fogmosási technika elsajátításában, hogy megelőzzük a probléma újbóli kialakulását.
Súlyosabb fogínygyulladás kezelése
Főként fekélyes, gennyes ínygyulladás esetén fordul elő, hogy gyógyszeres kezelést/ecsetelést javasolunk. Ha már a szövődmények is kialakultak (pl. fogágybetegség), olyan összetettebb kezelésre lehet szükség, mint például a zárt/nyitott kürettálás, mely során az íny mélyebb részeit tisztítjuk meg és fertőtlenítjük. Nagymértékű ínyvisszahúzódás meglétekor ínyplasztikai beavatkozásra is sor kerülhet.
Mit lehet tenni fogínygyulladás ellen?
A gyulladt fogíny kezelése házilagos módszerekkel nem ajánlott, különösen nem gennyes, fekélyes fogínygyulladás esetén. A tünetek házi szerekkel (pl. kamillás öblögetés) ideig-óráig csillapíthatók, de ezek nem szüntetik meg a gyulladás okát!
Ha a probléma még nem ütötte fel a fejét, a legjobb, amit tehetünk fogínygyulladás ellen, az a megelőzés, ami az alábbiakat foglalja magában:
- Fogmosás napi 2x, legalább 2-3 percig a megfelelő technikával végezve
- Rendszeres és alapos fogköztisztítás
- Változatos, vitamindús táplálkozás
- Dohányzás elhagyása, immunrendszer erősítése
- 6 havonta fogászati szűrővizsgálaton való részvétel
- Fogkő-eltávolítás évente 1-2 alkalommal