A száj higiéniája szempontjából fontos a fogkő rendszeres eltávolítása rendelői körülmények között.
Mi az a fogkő?
A fogkő nem más, mint kikristályosodott, kemény lepedékréteg a fogakon.
Az elfogyasztott ételek, italok után egy vékony plakkréteg képződik a fogakon. Ha pedig ez hosszabb ideig a fogakon marad, és nem kerül eltávolításra, egyre vastagabb lesz, kicsapódnak belőle az ásványok és megkeményedik. Így alakul ki a fogkő. Otthoni hagyományos szájtisztítással nem lehet eltávolítani, ehhez rendelői ultrahangos fogtisztítás szükséges.
Fogkő-eltávolítás nélkül ez a lerakódás egyre nagyobb méreteket ölt, ami valójában tele van baktériumokkal. Ez gyulladást okoz, ami fogágybetegséghez, fogfájáshoz, fogszuvasodáshoz vagy akár fogelvesztéshez is vezethet.
A fogkő nem csak a fogak felszínén, hanem íny alatt is ki tud alakulni. Ha ezt valaki nagyon elhanyagolja és nem jár rendszeres ultrahangos fogkő-eltávolításra és kontrollvizsgálatra, akkor súlyos következményekkel számolhat.
Nem csak esztétikailag hátrányos a fogkő, de kellemetlen lehelet, rossz szájíz okozója is lehet. Egészségügyi szempontból is nagyon fontos a rendszeres fogkő-eltávolítás, mivel a fogkőben baktériumok vannak. Ezek folyamatos gyulladást okoznak a szervezetben, ami gócbetegség forrása is lehet, mint például hajhullás, krónikus fejfájás, ízületi fájdalom, gyakori láz, bőrproblémák stb…
A fogkőtől az íny begyullad, vérzik, fáj és visszahúzódik, a fognyak szabaddá válik, ezáltal hő hatására a fog érzékeny lesz. Az íny alá bejutó baktériumok behatolnak a fogak és az íny közé, ínytasakokat alakítva ki. Ez a gyulladás súlyosbodhat, átterjedhet mélyebb szövetekre, mely által a csont begyullad és pusztulni kezd. A fogak meglazulnak, mozogni kezdenek, majd ki is eshetnek.
Hogyan történik a fogkő-eltávolítás?
A fogkő-eltávolítást többféle módszerrel lehet elvégezni, de minden esetben szakemberre van szükség. A fogkő leszedését, eltávolítását otthoni körülmények között semmikép sem javasoljuk, mert súlyos károkat tudunk okozni.
Az ultrahangos fogkő-eltávolítás alkalmával az ultrahang segítségével finoman eltávolítjuk a fogfelszínről a felrakódott lepedéket, elszíneződéseket és a fogkövet. A készülék rezgőmozgást végez, ezáltal légbuborékok képződnek, melyek hatására szétesik a fogkő. Az ultrahang nem károsítja a fogzománcot, ezáltal oly módon tudjuk eltávolítani a fogkövet, hogy a fog nem sérül.
Befejezésképpen a fogakat polírpasztával simává és fényessé polírozzuk, így a simára polírozott fogak felületén kevésbe tud megtapadni a lerakódás. Elszíneződések esetén a kezelést kiegészítjük egy úgynevezett intraorális homokfúvással. A kezelés során nagynyomású vízsugárral ízesített tisztítóport fújunk a fogak felszínére. A fogfelszín károsítása nélkül távolítja el a legapróbb elszíneződéseket a fogakról.
Fájdalmas a fogkő-eltávolítás?
A fogkő-eltávolítás olykor kellemetlen, de fájdalmat nem okozó beavatkozás. Ínyvisszahúzódás esetén a fognyakak szabaddá váltak, ezáltal a fogak hideg vízre, hideg levegőre érzékenyek lehetnek.
A kezelés érzékenysége páciensfüggő, van, aki nem érez semmit, van akinél a kezelést csak érzéstelenítésben lehet elvégezni.
Milyen gyakran végezzünk fogkő-eltávolítást?
Egyénfüggő, hogy kinek milyen gyakorisággal kell a kezelést elvégezni. Akinek hajlama van a fogkőképződésre, annak akár 2-3 havonta is szükséges a kezelést elvégezni. Az a javaslatunk, hogy a félévenkénti kontrollvizsgálaton legyen megállapítva, hogy szükséges-e a kezelés. Általában fél évente szükséges a kezelést elvégezni.
iTOP szájhigiénés kézélést is végzünk, erről itt olvashat bővebben!
Kérdése merült fel?
Hívjon minket mobilról egy kattintással:
+36 70 942 8789
Az alábbi űrlapot kitöltve is felveheti velünk a kapcsolatot:
|