A fogászatban használt koronákat és hidakat elsősorban elveszített fogak pótlására, kilazult fogak összesínezésére, letört, elszíneződött fogak megóvására, valamint funkciójuk, fonetikai és esztétikai tulajdonságaik helyreállítására alkalmazzák. De gyakran a rossz állapotú gyökérkezelt fogra is a korona jelenti a megoldást.

Miért fontos és mikor kell az elveszített fogakat pótolni?

Az elveszített fogakat pótolni kell, lehetőség szerint minél hamarabb! A kérdés hallatán sokaknak elsősorban az esztétikai problémák, az elhanyagoltság látszata, az önbizalomhiány jut eszébe és bár napjainkban ezek mind nagyon fontos szempontok, a fogak elveszítése ezeknél sokkal súlyosabb következményekkel járhat.

A hosszabb ideig fennálló foghiány a fogazat, a rágás egységének megbomlását okozza, mely számos állkapocsízületi elváltozást, az elvesztett fog helyén az állcsont sorvadását, újabb fogvesztést, ínygyulladást, nyak-és fejfájást, de akár az egész testtartásunkra kiható problémákat okozhat. Minél később kezdődik a fogpótlás, annál inkább szűkülnek a lehetőségek, ezáltal nehezebb és költségesebb az eredeti állapot visszaállítása.

Fogpótlás lehetőségek – ezek közül választhatsz

Szerencsére a legmodernebb fogpótlások nem csak funkciójukban, de esztétikailag is olyanok, mint a természetes fogak. Manapság számos opció érhető el, ha a fogpótlás fajtáiról beszélünk.

Fogpótlás képek – előtte-utána

[ELŐTTE-UTÁNA KÉPEK / ILLUSZTRÁCIÓ / VIDEÓ]

Fogkorona vagy fogászati híd – melyik micsoda?

A korona egy olyan fogtechnikai laboratóriumban elkészített fogpótlás, mely egy még meglévő, de valamilyen okból kifolyólag károsodott fog funkcióját, élettartamát, esztétikáját hivatott helyreállítani. Ezzel szemben, a híd a már elveszített fogak pótlására szolgáló fogpótlás, mely általában a hiányt határoló, megfelelően előkészített fogakra rögzül.

Koronára akkor van szükség, ha a kezelt fog már olyan mértékben károsodott, hogy töméssel vagy fogászati betéttel nem állítható vissza az eredeti állapot, illetve, ha implantátum beültetésére kerül a sor.

Klasszikus esetek az alábbiak:

  • Gyökérkezelés
  • Letört, vagy megrepedt fog
  • Nagy mértékben elkopott fog
  • Elszíneződött fog
  • Implantátumra készített korona

Hídra általában egy vagy több hiányzó fog pótlásakor, illetve trauma vagy fogínysorvadás végett, a nagy mértékben meggyengült, mozgó fogak összesínezésekor van szükség.

Miből készülhet a korona és a híd?

A korona és a híd készülhet különböző fémvázra égetett kerámiából (fémkerámia), cirkonium- oxid vázra égetett kerámiából (cirkonkerámia), teljes kerámiából (préskerámia), teljes cirkoniumból és különféle kompozitokból (kerámiát tartalmazó műanyagokból).

A fémkerámia korona vagy híd alapja egy nikkelmentes fém- vagy aranyötvözetből készített fémváz, melyre a természetes, élő fogakat utánzó porcelán van égetve. Legfőbb előnye a tartóssága és gazdaságossága.

A cirkon korona vagy híd a fémkerámiához hasonlóan egy porcelánnal leplezett fogpótlás, de eltérően a fémkerámiától, ebben az esetben a korona vagy híd vázát a cirkonium- dioxid alkotja, mely egy fehér színű, rendkívül erős, kiváló tulajdonságokkal rendelkező anyag. A pótlás váza 3 dimenziós számítógépes tervezés-és faragás útján készül, így kimagasló pontosságának, fehér színének és szakítószilárdságának köszönhetően mára a legkedveltebb fogászati anyagok közé sorolható.

A préskerámia korona vagy híd kizárólag kerámiát tartalmaz. Kiváló fényáteresztő, fénytörési tulajdonságainak köszönhetően gyönyörű, élethű, láthatatlan fogpótlások készítésére alkalmas.

Melyik fogpótlás a legmegfelelőbb számodra?

A koronák és hidak anyagai különböző tulajdonságokkal rendelkeznek (pl.: szakítószilárdság, kopásállóság, fényáteresztő képesség stb.), ezért erre a kérdésre nincs egyértelmű és minden esetben helytálló válasz. A koronák és hidak elkészítése nagyon körültekintő, alapos és tudatos tervezést igényel, melynek során a fogorvos és fogtechnikus a páciens igényeit figyelembe véve felméri a lehetőségeket, hogy a legmegfelelőbb megoldás és anyag kerüljön kiválasztásra.

  • A fogpótlás anyagának kiválasztása számos dologtól függ:
  • A páciens igényei
  • A páciens rágóereje
  • A koronával helyreállítandó fog állapota, nagysága, elhelyezkedése, színe
  • A híddal pótlandó fogak száma, nagysága
  • A híd rögzítésére szolgáló szomszédos fogak erőssége

 

Fogpótlás árak a Mosoly Dentálnál

Cirkon korona

105.000 Ft-tól

Cirkon híd

315.000 Ft-tól

Fémkerámia korona

95.000 Ft-tól

Fémkerámia híd

285.000 Ft-tól

Préskerámia korona

125.000 Ft-tól

Gyakori kérdések a fogpótlásokkal kapcsolatban

A korona és híd elkészítésének egyik elsődleges szempontja, hogy az elkészült fogpótlás teljesen egyezzen a meglévő fogak színével, alakjával, nagyságával, röviden szólva egy harmonikus egységet alkossanak. A körültekintő tervezés és anyagválasztás, a precíz fogorvosi és fogtechnikusi munka szinte minden esetben láthatatlan fogpótlást eredményez.

Nagyon ritkán előfordulnak olyan extrém fogelhelyezkedések, foghiányok, betegség vagy baleset okozta elváltozások, melyek lehetetlenné teszik a láthatatlan pótlás elkészítését, de ez általában már a tervezés fázisában egyértelművé válik.

Igen, van. Az egyre korszerűbb technológiáknak, a mára szinte tökéletességig fejlesztett anyagoknak és a magasan képzett fogorvos és fogtechnikus csapatmunkájának köszönhetően a legtöbb esetben olyan fogpótlás készíthető, mely még egy szakmailag hozzáértő személy számára is észrevehetetlen, láthatatlan.

Szinte egyáltalán nem fáj a fogpótlás készítése. A korona és hídkészítés első fázisai közé a fogak érzéstelenítése. Minden további lépés csak ezután történik.

A korona vagy híd elkészítése függ a pótlás nagyságától, anyagától, a páciens egyedi igényeitől. Egy magas minőségű korona vagy híd elkészítése minden esetben több lépcsős folyamat, melyet a fogorvos a tervezéskor ismertet a pácienssel.

A korona és híd készítésének főbb lépései a következők, ezek esetenként változhatnak:

  1. Konzultálás, tervezés, páciens igényeinek felmérése.
  2. Fogak előkészítése, fogszín meghatározása, lenyomatvétel, ideiglenes pótlás készítése.
  3. Vázpróba (a korona vagy hídváz pontosságának, kialakításának ellenőrzése)
  4. Mattpróba (a félkész korona vagy híd színének, fogformájának ellenőrzése)
  5. Végleges próba, pótlás beragasztása

 

Küldjön nekünk üzenetet!






    Ezt az oldalt reCAPTCHA és a Google védi!
    Adatvédelmi irányelvek Általános Szerződési Feltételek