Milyen életkorban lehet fogszabályozót viselni?
Sosincs túl késő a fogszabályozáshoz, bármely életkorban lehetőség van a mosoly szebbé varázsolásához.
A mai társadalomban egyre jobban terjed az a nézet, hogy a fogszabályozó viselése nem szégyen, hanem sokkal inkább az igényesség, önmagunkkal való törődés szimbóluma.
A fogszabályozás fontos szerepet játszik a fogak hosszú távon való megőrzésében.
Manapság egyre több felnőtt visel rögzített fogszabályozó készüléket, és sok kisiskolás és kamasz korú hord fogszabályozót.
Napjainkban sokakat foglalkoztat az esztétika, ez iránt egyre magasabbak az elvárások. Kortól függetlenül, mindenki fehérebb, ellenállhatatlan, ragyogó mosolyra vágyik, hiszen ez nagymértékben befolyásolja társadalmi életünket.
A szépség objektív fogalom, tehát felmerülhet a kérdés, hogy miért olyan nagy baj, ha valakinek egy kicsit kuszák, szabálytalanok a fogai? Hiszen valakinek pont ez teszi ,,egyedivé a karakterét”.
A torlódott fogakat sokkal nehezebb, vagy esetlegesen lehetetlen megfelelően tisztítani. A nem megfelelő tisztítás pedig sok esetben ínygyulladáshoz, fogágybetegséghez, szuvasodás kialakulásához vezethet.
A hangképzésben is fontos szerepet játszanak a fogaink. Valamennyi hangot úgy ejtünk ki, hogy fogaink érintkeznek nyelvünkkel vagy ajkunkkal. Bizonyos fogazati rendellenességeknél ezért beszédhibák alakulhatnak ki. Ezeket a problémákat orvosolni tudjuk fogszabályozás segítségével. Amennyiben szükséges, a kezelést logopédiával kiegészítve javasoljuk.
Figyelmébe ajánljuk:
Fogszabályozás utáni esztétikai kezelés
Milyen életkorban kezdjük gyermekünk fogszabályozását?
A fogváltás megkezdése előtt már érdemes egy alapos vizsgálat. Itt megállapítjuk, hogy mikor a legideálisabb a kezelés megkezdése.
Javasoljuk megfelelő életkorban elkezdeni a fogszabályozást, ilyenkor még kevesebb idő és energia. Ajánlás szerint 7-8 éves korban meg kell történnie az első fogszabályozási vizsgálatnak.
Milyen típusú fogszabályozót használunk?
Rendelőnkben már a legújabb technológiával, a lágy erőkkel ható fogszabályozó, azaz önligírozó készülékekkel dolgozunk.
Míg a hagyományos fogszabályozóknál háromhetente kellett cserélni a gumi ligatúrát, ezeknél a készülékeknél az önligírozó bracketek úgy vannak kialakítva, hogy reteszszerűen nyithatóak és csukhatóak. Ezért nem szükséges a gumi ligatúra, így a kezelés elején elég 6 hetente, majd a kezelés második felében 4-5 hetente állításra jönni. A kezelés első részében az ív szabadabban tud mozogni a bracketekben, ezáltal kisebb lesz a súrlódás, így a fogak könnyebben mozognak.
A készülék felhelyezése után pár napig érzékenyek lehetnek a fogak, de ez elmúlik. Előfordulhat az íny, a nyelv vagy az ajak irritációja, ilyenkor viasz segítségével orvosolni tudjuk a kellemetlenségeket. A készüléket pár nap alatt meg lehet szokni és a későbbiekben nem okoz problémát.
A fogszabályozó felragasztása után táplálkozási és fogápolási szokásainkon változtatni kell. Ügyelni kell arra, hogy elkerüljük a felragasztott bracketek leesését.
Nem javasoljuk ilyenkor a nagyon kemény dolgokba való harapást, mint amilyen a répa vagy az alma. Ezeket érdemes felszeletelni és úgy enni. Kerülni kell a nyúlós, ragacsos ételeket.
A fogszabályozó viselése alatt nagyon fontos a megfelelő tisztítás. Sokkal alaposabban kell fogat mosni. Ha a tappancsok körül ott marad a lepedék, nagyon hamar elromolhatnak a fogak. Otthoni tisztításra használható elektromos vagy hagyományos fogkefe, lehet ortho fogkefefejet kapni. Fontos a fogselymezés és az interdentális kefék használata.
A rendszeres professzionális tisztítás mellett, a fogak és a fogíny védelme érdekében három havonta érdemes dentálhigiéniai kezelésen is részt venni.
Mi az a retenció és miért van rá szükség?
A fogszabályozás minden esetben egyénfüggő, a kezelési idő nagyon sok mindentől függ. Egy átlagos rögzített kezelés időtartama 1,5-2 év.
Ahhoz, hogy az elért eredmény tartós legyen és meg tudjuk őrizni, szükségünk van a fogak stabilizálására, rögzítésére. A fogszabályozó eltávolítása után a páciensek ezt a részt nem mindig veszik komolyan, pedig nagyon fontos a retenció, hisz a készülék levétele után a visszarendeződés igen nagy.
A retenciós készülékeket addig kell hordani, amíg a kezelés tartott, de legalább egy évig. A kivehető retenciós készüléket általában 8-10 órát kell hordani.
A frontfogak nagyon gyorsan vissza szoktak mozdulni, ezért szemfogtól szemfogig a belső felszínre egy vékony fémszálat rögzítünk tömőanyaggal. Ez a belső ív nagyon könnyen megszokható és tisztítható. A beszédet nem zavarja, és esztétikus, nem látszik. Ezeket nem kell cserélni és élethosszig szájban maradnak.
Fogszabályozásban partnerünk Dr. Kovács Sarolta.
Weboldal: ksfogszabalyozas.hu
Kérdése merült fel?
Hívjon minket mobilról egy kattintással:
+36 70 942 8789
Az alábbi űrlapot kitöltve is felveheti velünk a kapcsolatot:
|