Gyökérkezelés: mikor szükséges?
Milyen tünetek utalhatnak arra, hogy gyökérkezelésre van szükség?
Milyen a végleges ellátása egy gyökérkezelt fognak?
Hogyan ápold a gyökérkezelt fogakat?
Gyökérkezelés félelem- és fájdalommentesen mindössze 2 ülésben a Mosoly Dental Esztétikai Fogászaton! Kíméletes és professzionális megoldás a foghúzás és implantátum beültetés elkerülése érdekében.
Sajnos még mindig rengeteg rémtörténet kering a gyökérkezelésről, pedig a mai modern világban már egyáltalán nem kell félni tőle. Szerencsére a technológia ezen a területen is sokat fejlődött, manapság pedig olyan eszközök is rendelkezésre állnak, amik 15-20 évvel ezelőtt még nem léteztek.
A gyökérkezelés egy fogmegtartó (ún. konzervatív) kezelés. Segítségével elkerülhetjük a foghúzást és az azt követő implantátum beültetést, még a mélyen szuvasodott, gyulladt, sérült fogak esetében is. A fog gyökérkezelés célja eltávolítani a fertőzött fogszöveteket a fogbélből és a gyökércsatornából is, mindezt kíméletesen és maximálisan fájdalommentesen.
Gyökérkezelés: mikor szükséges?
A gyökérkezelés leggyakoribb oka a túl későn észrevett és kezelt fogszuvasodás. A fog legbelső része a fogbél, itt találhatóak az erek és az idegek. Hogyha a szuvasodásnak sikerül olyan mélyre hatolni, hogy eléri ezt a területet, akkor válik szükségessé a foggyökér kezelése.
Okozhat fogbélelhalást egy mély tömés készítése is. Ilyenkor a szuvasodás nem érinti a fogbelet, de nagyon közel kerül hozzá. Előfordul, hogy nem jelentkezik fájdalom az elhalás során. Azt, hogy elhalt-e a fog, egy egyszerű rendelői vizsgálattal, a hideg teszttel deríthetjük ki. Segítségünkre van még a diagnózisban a röntgenfelvétel-készítés, amin nagyon jól látható, ha a gyökér körül van valamilyen elváltozás.
Baleset miatt is szükséges lehet gyökérkezelni egy fogat. Egy erősebb ütés következtében is jelentkezhet fogbélelhalás. Itt sem biztos, hogy jelentkezik fájdalom, viszont feltűnő tünet lehet a fog szürkés elszíneződése.
Milyen tünetek utalhatnak arra, hogy gyökérkezelésre van szükség?
- spontán jelentkező, lüktető fájdalom
- ráharapáskor keletkező érzékenység
- arcduzzanat
- hideg-meleg inger hatására fellépő fájdalom
- elszíneződött fog
- a fog körüli ínyen megjelenő sárgás fehér pattanásszerű duzzanat
Gyökérkezelés menete
A gyökérkezelés legtöbbször 2 ülésben készül, vagyis két látogatást igényel a fogorvosnál. A kezelés minden esetben teljes érzéstelenítésben zajlik, vagyis a páciens nem érez semmilyen kellemetlenséget!
1. alkalom: foggyökér kezelése, gyógyszeres tömés
Első lépésként eltávolítjuk a szuvas részeket, és ideiglenes fogfelépítést készítünk. Ezáltal képesek vagyunk a kezelést egy kofferdam nevű eszköz segítségével elvégezni, ami garantálja a teljes izolációt. Ez egy kis méretű gumilepedő, amit a megfelelő helyen kilyukasztva rögzítünk a fogon, így csak a kezelendő terület látszódik.
Ez két okból is fontos:
- A szájüreg tele van baktériumokkal, amik így nem tudnak bejutni a gyökércsatornába.
- Az általunk használt fertőtlenítő anyagok sem kerülhetnek a szájüregbe.
Kézi, illetve gépi eszközökkel eltávolítjuk a fertőzött szövetet, és különböző fertőtlenítő szerek segítésével megtisztítjuk a gyökércsatornát. Egy elektromos mérőeszközzel meghatározzuk a csatorna teljes hosszát.
Ahhoz, hogy teljesen baktériummentes környezetet tudjunk elérni, előfordul, hogy több alkalom is szükséges. Két kezelés között a csatornákba gyógyszert rakunk és a fogat ideiglenesen lezárjuk.
2. alkalom: gyökércsatorna végleges tömése
Amikor már tünetmentes a fog, akkor készítjük el a végleges gyökértömést. Ilyenkor a bemért hosszokon gyökértömő anyagot helyezünk a fogba, ami biztosítja a tökéletes zárást. Előfordul, hogy első körben ideiglenes tömés kerül a fogba, ami körülbelül 3 hónapig marad benne. 3 hónap után kontroll-röntgenfelvétel készül, így ellenőrizni tudjuk a gyógyulást. Amennyiben a röntgenen minden rendben van, akkor lehet elkészíteni a végleges fogpótlást. A gyökérkezelt fogakról érdemes évente kontrollfelvételt készíteni.
Mikroszkópos gyökérkezelés
A mikroszkópos gyökérkezelés egy viszonylag újkeletű fogászati eljárás, amely során a kezelőorvos jellemzően 10-30x-os nagyítás alatt egy speciális mikroszkóp segítségével végzi a gyökércsatornák kezelését és tisztítását. Ez a technológia precízebb és alaposabb kezelést tesz lehetővé, mivel a mikroszkóp nagy felbontásban mutatja meg a fog belső struktúráját, így az apró, szabad szemmel nem látható részletek is jól láthatóvá válnak.
Mikroszkópos gyökérkezelésre jellemzően akkor van szükség, amikor egy korábbi, elrontott gyökérkezelést kell kijavítani vagy eleve bonyolult a foggyökérzet (pl. három gyökeres fogaknál).
Maga az eljárás ugyanazokat a lépéseket tartalmazza, mint a hagyományos gyökérkezelés, mindössze annyiban tér el, hogy a mikroszkópos gyökérkezelés során a kezelőorvos folyamatos nagy nagyításban dolgozik. Elrontott fogaknál vagy bonyolult gyökér esetén a mikroszkóp használata jelentősen növeli az eljárás sikerességét és pontosságát, csökkentve a komplikációk és a szükséges újrakezelések esélyét.
Milyen a végleges ellátása egy gyökérkezelt fognak?
A gyökérkezelt fogakból általában jelentős mennyiségű foganyag hiányzik, ezáltal sokkal törékenyebbek. Attól függően, hogy mekkora a hiányzó rész, készülhet korona vagy betét.
Előfordul, hogy a már gyökérkezelt fogak színe megváltozik, ami főleg az elülső területen lévő fogaknál jelent problémát. Ebben az esetben, a végleges pótlás előtt célszerű a fogba úgynevezett belső fehérítő anyagot helyezni, amivel visszaállítható a fog eredeti színe. Ez általában 2-3 alkalommal elérhető.
Gyökérkezelés vagy foghúzás?
Amennyiben lehetséges a fog megmentése (a fog korona része nem sérült túlzottan), első körben mindenképpen érdemes gyökérkezelni. A foghúzásnak mindig a legutolsó lehetőségnek kell lennie. Pont ezért, ha a fogorovosod egyből foghúzást javasol, érdemes több fogászatra is elmenni és másod-, harmadvéleményt kérni. Vannak fogorvosok, akik nem szeretnek „pepecselni” a gyökérkezeléssel, még akkor sem, ha ezzel megmenthető lenne a fog.
A Mosoly Dentalnál mindig a páciens és az ő saját foga az elsődleges! Biztosítunk róla, hogy mi csak akkor javasoljuk a fog kihúzását, ha az tényleg elkerülhetetlen. Térj be hozzánk egy állapotfelmérésre, vizsgáljuk meg a lehetőségeket!
Minden igyekezetünk ellenére persze előfordulhat, hogy hiába lett jól elkészítve a gyökértömés, a panaszok továbbra is fennállnak a páciensnél. De mi még ilyen esetben sem a foghúzást választjuk - ekkor jöhet szóba gyökércsúcs rezekció. Ez egy kisebb szájsebészeti beavatkozás, mely során eltávolításra kerül a gyökércsúcs kis része, és vele együtt a gyulladt szövetek.
Hogyan ápold a gyökérkezelt fogakat?
A gyökérkezelt fogak kezelése különös figyelmet igényel annak érdekében, hogy hosszú távon megőrizhesd az egészségüket és funkciójukat.
- Rendszeres fogászati ellenőrzés: Évente legalább egyszer látogass el a fogorvosodhoz, hogy ellenőrizze a gyökérkezelt fog állapotát és szükség esetén röntgenfelvételt készítsen.
- Alapos szájhigiénia fenntartása: Naponta kétszer mosd meg a fogaidat fluoridos fogkrémmel. Használj fogselymet vagy interdentális kefét a fogak közötti területek tisztítására.
- Szájvíz használata: Antibakteriális szájvíz segíthet csökkenteni a baktériumok számát és fenntartani az egészséges szájflórát, ennek pontos használatáról érdeklődj fogorvosodnál.
- Kerüld a kemény ételeket: A gyökérkezelt fogak hajlamosabbak lehetnek a törésre, ezért óvatosan bánj a kemény ételekkel, mint a diófélék, kemény cukorkák, stb.
- Szükség esetén további kezelések: Ha a gyökérkezelt fog körül fájdalom vagy duzzanat jelentkezik, azonnal keresd fel a kezelőorvosod, mert előfordulhat, hogy további beavatkozásokra van szükség.
- Fogvédő használata: Ha sportolsz vagy olyan tevékenységet végzel, ami potenciálisan sérülést okozhat a gyökérkezelt fogaidnak, használj fogvédőt (főleg frontfogak esetén).
Gyökérkezelés ára
Gyökérkezelés Budapesten, a Mosoly Dental Esztétikai Fogászaton. Félelem- és fájdalommentes beavatkozás, ahol valóban a páciens az első!
Hagyományos gyökérkezelés
99.000.- Ft – 150.000.- Ft
Gyakran Ismételt Kérdések
A modern érzéstelenítőknek köszönhetően a gyökérkezelés az esetek többségében egyáltalán nem fájdalmas. A rendelőnkben helyi érzéstelenítést alkalmazunk, hogy a páciens ne érezzen semmilyen kellemetlenséget a kezelés során. Sőt, fogorvosaink az érzéstelenítő beadása előtt eper ízű bizsergető zselét is alkalmaznak, ami nagyjából észrevehetetlenné teszi az injekció beadását. Beavatkozás után előfordulhat némi diszkomfort érzet, de ez általában enyhe és rövid ideig tart.
Gyökérkezelésre akkor van szükség, ha a fogbél (pulpa) súlyosan sérült vagy fertőzött. Ez gyakran a fogszuvasodás, repedések vagy sérülések következménye. A gyökérkezelés eltávolítja a fertőzött szöveteket, megelőzve a további problémákat és megmentve a fogat.
A gyökérkezelés általában 2 vagy 3 alkalom alatt teljesen elkészül. Az első látogatás során eltávolítjuk a fertőzött fogbélt és kitisztítjuk a gyökércsatornákat. További látogatásokra lehet szükség, ha a fertőzés súlyos vagy ha a fog további kezelést igényel, például koronát.
Egy ülés időtartama általában 60-90 perc. Az időtartam függ a fog helyzetétől, a gyökércsatornák számától és a fertőzés súlyosságától. Ha ennél hosszabb időre van szükség, jellemzően egy következő alkalommal kerül befejezésre a gyökérkezelés.
Terhesség alatt is végezhető gyökérkezelés, különösen, ha sürgős kezelésre van szükség. Az első trimeszterben és a harmadik trimeszter végén általában kerülendő, de a második trimeszter ideális időszak lehet. Minden esetben konzultálni kell a fogorvossal és a szülész-nőgyógyásszal.
A kezelést követő pár napban még normális az érzékenység, aminek napról napra csökkennie kell. Ebben az időszakban akár vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat is lehet használni. Amennyiben az enyhülés nem következik be, jelezni kell a kezelőorvosnak.
Közvetlenül a gyökérkezelés után érdemes várni, amíg az érzéstelenítés hatása elmúlik. Ezután puha ételeket fogyaszthatunk. Kerüljük a rágást az érintett foggal, amíg a végleges tömés vagy korona nem kerül felhelyezésre.
Igen, amennyiben olyan anyaggal van a gyökércsatorna letömve, ami eltávolítható.
Előfordulhat, hogy a régen gyökérkezelt fog teljesen panaszmentes, a röntgenfelvételen azonban mégis látható rajta gyulladás. Ez a szervezet számára góc, több problémát is okozhat, például hajhullást, bőrkiütést, illetve szív-és érrendszeri megbetegedést.