Sajnos még mindig rengeteg rémtörténet kering a gyökérkezelésről, pedig a mai modern világban már egyáltalán nem kell tőle félni. Szerencsére a technológia ezen a területen is sokat fejlődött, manapság rendelkezésünkre állnak olyan eszközök, amik 15-20 évvel ezelőtt még nem léteztek.
A gyökérkezelés egy fogmegtartó kezelés. Segítségével elkerülhetjük a foghúzást, még a mélyen szuvasodott, gyulladt, sérült fogak esetében is. A gyökérkezelés célja eltávolítani a fertőzött fogszöveteket a fogbélből és a gyökércsatornából is.
Milyen esetekben lehet szükség gyökérkezelésre?
A leggyakoribb ok a nem időben észrevett és kezelt fogszuvasodás. A fog legbelső része a fogbél, itt találhatóak az erek és az idegek. Hogyha a szuvasodásnak sikerül olyan mélyre hatolni, hogy eléri ezt a területet, akkor válik szükségessé a gyökérkezelés.
Okozhat fogbélelhalást egy mély tömés készítése is. Ilyenkor a szuvasodás nem érinti a fogbelet, de nagyon közel kerül hozzá. Előfordul, hogy nem jelentkezik fájdalom az elhalás során. Azt, hogy elhalt-e a fog, egy egyszerű rendelői vizsgálattal, a hideg teszttel deríthetjük ki. Segítségünkre van még a diagnózisban a röntgenfelvétel-készítés, amin nagyon jól látható, ha a gyökér körül van valamilyen elváltozás.
Baleset miatt is szükséges lehet gyökérkezelni egy fogat. Egy erősebb ütés következtében is jelentkezhet fogbélelhalás. Itt sem biztos, hogy jelentkezik fájdalom, viszont feltűnő tünet lehet a fog szürkés elszíneződése.
Milyen tünetek utalhatnak arra, hogy gyökérkezelésre van szükség?
- spontán jelentkező, lüktető fájdalom
- ráharapáskor keletkező érzékenység
- arcduzzanat
- hideg-meleg inger hatására fellépő fájdalom
- elszíneződött fog
- a fog körüli ínyen megjelenő sárgás duzzanat
Gyökérkezelés menete
A kezelés érzéstelenítésben zajlik. Első lépésként eltávolítjuk a szuvas részeket, és ideiglenes fogfelépítést készítünk. Ezáltal képesek vagyunk a kezelést egy kofferdam nevű eszköz segítségével elvégezni, ami garantálja a teljes izolációt. Ez egy kis méretű gumilepedő, amit a megfelelő helyen kilyukasztva rögzítünk a fogon, így csak a kezelendő terület látszódik.
Ez két okból is fontos:
- A szájüreg tele van baktériumokkal, amik így nem tudnak bejutni a gyökércsatornába.
- Az általunk használt fertőtlenítő anyagok sem kerülhetnek a szájüregbe.
Kézi, illetve gépi eszközökkel eltávolítjuk a fertőzött szövetet, és különböző fertőtlenítő szerek segítésével megtisztítjuk a gyökércsatornát. Egy elektromos mérőeszközzel meghatározzuk a csatorna teljes hosszát.
Ahhoz, hogy teljesen baktériummentes környezetet tudjunk elérni, több alkalom szükséges. Két kezelés között a csatornákba gyógyszert rakunk és a fogat ideiglenesen lezárjuk.
Amikor már tünetmentes a fog, akkor készítjük el a végleges gyökértömést. Ilyenkor a bemért hosszokon gyökértömő anyagot helyezünk a fogba, ami biztosítja a tökéletes zárást. Első körben ideiglenes tömés kerül a fogba, ami körülbelül 3 hónapig marad benne. 3 hónap után kontroll-röntgenfelvétel készül, így ellenőrizni tudjuk a gyógyulást. Amennyiben a röntgenen minden rendben van, akkor lehet elkészíteni a végleges fogpótlást. A gyökérkezelt fogakról érdemes évente kontrollfelvételt készíteni.
Milyen a végleges ellátása egy gyökérkezelt fognak?
A gyökérkezelt fogakból általában jelentős mennyiségű foganyag hiányzik, ezáltal sokkal törékenyebbek. Attól függően, hogy mekkora a hiányzó rész, készülhet korona vagy betét.
Előfordul, hogy a már gyökérkezelt fogak színe megváltozik, ami főleg az elülső területen lévő fogaknál jelent problémát. Ebben az esetben, a végleges pótlás előtt célszerű a fogba úgynevezett belső fehérítő anyagot helyezni, amivel visszaállítható a fog eredeti színe. Ez általában 2-3 alkalommal elérhető.
Gyökérkezelés utáni fájdalom
A kezelést követő pár napban még normális az érzékenység, aminek napról napra csökkennie kell. Amennyiben ez nem történik meg, jelezni kell a kezelőorvosnak.
Lehet-e többször gyökérkezelni egy fogat?
Igen, amennyiben olyan anyaggal van a gyökércsatorna letömve, ami eltávolítható.
Előfordulhat, hogy a régen gyökérkezelt fog teljesen panaszmentes, a röntgenfelvételen azonban mégis látható rajta gyulladás. Ez a szervezet számára góc, több problémát is okozhat, például hajhullást, bőrkiütést, illetve szív-és érrendszeri megbetegedést.
Gyökérkezelni vagy kihúzni?
Amennyiben lehetséges a fog megmentése, első körben mindenképpen érdemes kezelni. A foghúzásnak a legutolsó lehetőségnek kell lennie.
Sajnos előfordulhat, hogy hiába lett jól elkészítve a gyökértömés, a panaszok továbbra is fennállnak. Ilyen esetben jöhet szóba gyökércsúcs rezekció. Ez egy kisebb szájsebészeti beavatkozás, mely során eltávolításra kerül a gyökércsúcs kis része, és vele együtt a gyulladt szövetek.
Kérdése merült fel?
Hívjon minket mobilról egy kattintással:
+36 70 942 8789
Az alábbi űrlapot kitöltve is felveheti velünk a kapcsolatot:
|