Kilazult, mozgó, mozgatható fogak megmentése, rögzítése

Fontos és ijesztő figyelmeztetés, amikor a maradó fog elkezd mozgathatóvá válni: ilyenkor érdemes minél előbb lépéseket tenni annak érdekében, hogy megőrizhesd a fogad. Főleg, mivel manapság nagy esélye van annak, hogy a már mozgó fogakat is mg tudjuk menteni! Viszont ahogy más fogászati problémáknál, úgy itt is fontos tényező az idő. Amint az első tüneteket észleled, mielőbb fordulj szakemberhez, hiszen ezzel jelentően növeled a mozgó fogaid megmentésének esélyét.

Mitől válik mozgathatóvá a fog?

A fog gyökere a csontban rögzül – ez biztosítja a stabil rágást, azt, hogy magunkénak érezzük a fogat és természetesnek vesszük, hogy ellátja a feladatát. Amennyiben a fog mellett kialakult gyulladás mélyre hatol, elkezdi a csontot is pusztítani. A csont pedig már nem tudja olyan stabilan tartani a fogat, ezért az lassan mozgathatóvá válik, majd kezelés híján kihullik.

Sok tévhit kering a köznyelvben, miszerint a fog mozgathatósága, majd kihullása teljesen természetes folyamat (főleg időskorban). Ez nem igaz!

A régészeti leleteken, még az idős emberek fogazata is ép volt és teljes. A Mosoly Dentalnál is abban hiszünk, hogy ameddig lehet, tartsuk meg, mentsük meg a saját maradó fogakat, mert az számunkra a legtermészetesebb és legkényelmesebb állapot.

Ha esély van rá, mentsük meg a saját fogakat és ha már nincs meg az az esély, akkor gondolkodjunk el a lehető legkényelmesebb fogpótlási lehetőségen.

Mozgó fogak megmentése

Kiterjedt gyulladás esetén általában egyszerre több instabil foggal találkozunk. Ilyenkor fontos, hogy feltárjuk a meglazult fog okát és mielőbb elkezdjük a kezelést. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a mélyre kiterjedt fogágybetegség a leggyakoribb kiváltó ok. Ezt röntgenfelvételen is ellenőrizzük. Azonban előfordul, hogy sajnos a fogak körüli csontveszteség olyan mértékű, hogy a mozgó fogak rögzítése már nem lehetséges.

Ha azonban van esély a megtartásra, akkor a menthető fogakat a nem mozgó fogakhoz úgynevezett sínezéssel (parodontális sínezéssel) rögzítjük és ezzel párhuzamosan elkezdjük a kiváltó gyulladás megszüntetését.

Egyénre szabott terápiával a fogínyt stabilizáljuk, szükség esetén a hiányzó csontot csontpótlással pótoljuk. A terápia végére a menthető fogak ismét stabilan rögzülhetnek a csontba. Innentől kezdve kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a gyulladás ne üsse fel újból a fejét.

Lényeges, hogy a sínezés nem minden esetben alkalmazható, sajnos a teljesen kilazult, nagy csontveszteséggel rendelkező fogakat sínezéssel sem tudjuk megmenteni. A mozgás elsődleges oka a fogkő (sok esetben íny alatti), amit először el kell távolítanunk, ezt követően alkalmazzuk a kezelést.

Sínezés menete

Az eljárás során a kezelőorvos speciális parodontális síneket alkalmaz, amelyek összekapcsolják és stabilizálják a laza fogakat, így csökkentve mozgásukat és segítve a gyógyulási folyamatot. A mozgó fogak sínezése többféleképpen történhet, például kompozit anyaggal (ami közvetlenül a fogak felszínére kerül) vagy előre gyártott sínek felhasználásával. A sínezés nemcsak a fogak stabilitását hivatott növelni - hatékonyan javítja a rágási funkciót és a páciens komfortérzetét is, miközben az alapbetegség kezelése folyamatban van.

Létezik az, hogy a fogászatról történő távozás után kezdenek mozogni a fogaim?

Sajnos a sok és el nem távolított fogkőnek olyan következménye is van, hogy a fogak köré települ, mintha stabilizálná azokat. Ilyen esteben a professzionális dentálhigiénés kezelést (fogkőeltávolítás) követően páciensünk arra panaszkodik, hogy idáig nem mozogtak a fogai, most pedig már mozognak. Hogy lehetséges ez?!

A sok fogkő nem védi a fogat és az ínyt, hanem nagyon komolyan károsítja azt. A páciens nem veszi ezt észre, talán fogínyvérzést sem tapasztal. Talán csak annyit, hogy „összenőttek” a fogai, semmi nem fér el köztük.

A kezelést követően „óriási rések tátonganak” a fogak közt és azok elkezdtek mozogni. Ilyenkor a megtisztított, fogkőtől mentes állapot tűnik furcsának. Látszik, hogy a fogkő elfedte a valós problémát, a fogakat a fogkő széttolta, az íny gyulladt és sajnos ez a gyulladás elérte és pusztítja a csontot is, ami instabil fogakat eredményezett.

Mit tegyél, hogy elkerüld a fogvesztést?

  1. Azt javasoljuk, hogy ha már a fogselyem sem fér el a fogaid között vagy ha úgy találod, hogy túlságosan „összenőttek” a fogaid, mindenképpen keresd fel rendelőnket, hogy a mélyben lévő gyulladást visszafordíthassuk.
  2. Amennyiben a fogaid mozgathatók, instabilak, szintén fordulj fogorvoshoz, hogy idejében elkezdhessük a kezelést és megmenthessük a fogakat.
  3. Fontos kiemelnünk, hogy nem mindig tudjuk megmenteni sínezéssel a mozgó fogakat, olykor sajnos a foghúzás az egyedüli megoldás. Ha a fog eltávolítása elkerülhetetlen, a gyógyulási idő után minél hamarabb igyekszünk visszaállítani a esztétikai és rágó funkciót is. A gyulladás csökkentése a fogágy védelmében igen fontos, mivel a többi fogra is átterjedhet!

Minden mozgó fog megmenthető?

Sajnos azokat a fogakat, amelyeknél jelentős a csontpusztulás, még sínezéssel sem tudjuk megmenteni. Azonban érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni, hogy a kialakult fogágybetegséget és káros folyamatot kezelni tudjuk.

Általánosságban, ha a mozgó fogakat enyhe vagy közepes állapotban észleljük, megfelelő kezeléssel - mint például parodontális sínezéssel, vagy más konzervatív fogászati eljárással - sok esetben sikeresen meg tudjuk őrizni. Azonban, ha a mozgékonyság súlyos mértéket ölt és jelentős csontpusztulás áll fenn, a fog megmentésének esélyei csökkenek.

A döntés a fog megtartásáról vagy eltávolításáról egyéni értékelésen és a kezelőorvossal történő konzultáción alapul, amely magában foglalja a fogak állapotának és a csontszövetek vizsgálatát. Bizonyos esetekben, a legjobb megoldás a fog eltávolítása és pótlása implantátummal, híddal vagy részleges fogsorral, hogy megőrizzük a harapási funkciót és az esztétikus megjelenést. Érdemes minél előbb konzultálni egy fogorvossal, hogy a legmegfelelőbb kezelési tervet állíthassuk össze.

Gyakran ismételt kérdések a mozgó fogakkal kapcsolatban

A mozgó fogak stabilizálására több kezelési lehetőség is rendelkezésre áll, attól függően, hogy mi okozza a mozgékonyságot. A professzionális tisztítás és mélytisztítás (kürettálás) célja a gyulladás és fertőzés kezelése, ami gyakran a mozgékonyság egyik legalapvetőbb oka.

A parodontális sínezés egy másik gyakori módszer, ahol a mozgó fogakat egy sínnel rögzítik egymáshoz, csökkentve ezzel a mozgást és elősegítve a gyógyulást.

Súlyos esetekben sebészeti beavatkozásokra, mint például csontregenerációs eljárásokra lehet szükség, amelyek célja a támogató szövetek helyreállítása. Ezek a kezelések, kombinálva a helyes szájápolási rutinnal, segíthetnek a mozgó fogak rögzítésében és a további károsodás megelőzésében.

A kezelés tartóssága számos tényezőtől függ, beleértve a páciens együttműködését, a szájápolási szokásokat és az alapvető egészségügyi állapotot. Ahhoz, hogy az eredmény minél tovább fenntartható legyen, fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés és megfelelő szájhigiénia. A kezelés utáni időszakban fontos, hogy mindig kövesd a kezelőorvosod tanácsait, beleértve a dohányzásról való leszokást, és az egészséges étrendet is. A páciens utógondozási terv iránti elkötelezettsége jelentősen befolyásolja a kezelés hosszú távú sikerességét.

Nem minden mozgó fog menthető meg. A meglazult fogak megmentésének esélye és lehetősége elsősorban a mozgékonyság mértékétől és okától, valamint a környező szövetek állapotától függ. Enyhe vagy közepes fogmozgás esetén, amikor a csontpusztulás még nem érte el a kritikus szintet, és a parodontális szövetek károsodása még visszafordítható, a megfelelő kezelésekkel - például kürettálással vagy sínezéssel - javítható a helyzet.

Súlyos fogmozgás esetén, amikor jelentős csontvpusztulás és szövetkárosodás áll fenn, a fogak megmentése már nem mindig lehetséges. Ilyenkor gyakran javasoljuk a fog eltávolítását és helyettesítését, hogy megőrizhessük a maradék fogazat egészségét és funkcionalitását.

Bár néhány házilagos módszer enyhítheti a tüneteket vagy segíthet a szájhigiénia fenntartásában, fontos hangsúlyoznunk, hogy a mozgó fogak kezelése komplex probléma, amely magas szakértelmet igényel és szakorvosi beavatkozást kíván. A házilagos módszerek nem helyettesíthetik a fogorvosi kezelést, különösen, ha a fogmozgás oka valamilyen parodontális betegségből fakad vagy más súlyos állapot áll fenn.

Küldjön nekünk üzenetet!






    Ezt az oldalt reCAPTCHA és a Google védi!
    Adatvédelmi irányelvek Általános Szerződési Feltételek

    Ossza meg másokkal is!

    mosolydental-logo-279

    Bemutatkozás

    Fogászati rendelőnk Budapesten, a IX. kerületben működik. Esztétikai fogászat, mosolytervezés a specialitásunk.

    Alapelvünk és munkamódszerünk is a MOSOLY. Célunk, hogy amikor Ön beül a fogorvosi székbe, nyugodt és jókedvű legyen - hogy elfelejthesse a fogorvostól való félelmet. Ezért lett a nevünk Mosoly Dental.

    Kövessen minket

    Elérhetőség

    1092 Budapest, Kinizsi utca 35. fsz/2. Kapucsengő: 3

    +36 70 942 8789
    info@mosolydental.hu

    Rendelési idő
    Hétfő: 08:00 - 14:00
    Kedd: 09:00 - 19:00
    Szerda: 08:00 - 14:00
    Csütörtök: 09:00 - 19:00
    Péntek: 08:00 - 19:00

    Copyright 2023 ©  Minden jog fenntartva