Tartalomjegyzék

A kopott fogak problémája sokakat érint, és komoly hatással lehet a mindennapi életre. A fogak lekopásával nem csak a mosolyunk veszti el a magabiztosságát, de a rágás is sokat veszthet a hatékonyságából.
A kopott fogak tehát nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem komoly egészségügyi kockázatot is hordoznak. Ha a fogak kopása kezeletlen marad, a fogérzékenység és fogfájdalom, esetleg fogtörés alakulhat ki, valamint károsodhat a rágóízület is. Ezért fontos, hogy időben fogorvoshoz forduljunk, és az okok feltárását követően megfelelő kezelést kapjunk.
Ebben a cikkben áttekintjük a kopott fogak okait, kialakulását, valamint a lekopott fogak felépítésének és kezelésének lehetőségeit.
Kopott fogak okai
A fogak kopásának számos oka lehet, többek között:
- Bruxizmus (fogcsikorgatás) Az éjszakai vagy nappali fogcsikorgatás jelentős kopást okozhat a fogakon, hosszabb távon nyak- és fejfájás, izomfájdalmak, fülzúgás, alvászavar is kialakulhat.
- Nem megfelelő fogmosási technika: A túl erős sikálás, fűrészelő mozdulatok, a kemény sörtéjű fogkefék használata károsíthatja a fogzománcot.
- Savas ételek és italok: A gyakori savas étel- és italfogyasztás fogeróziót okozhat. Különösen károsak a fogakra a szénsavas üdítők, gyümölcslevek, az ecet valamint a citrusfélék.
- Öregedés: Az életkor előrehaladtával a fogzománc vékonyodik, ez az idősödéssel járó természetes folyamat.
- Fogászati problémák: nem megfelelő fogsorérintkezés, túl magas koronák vagy hidak szintén fogkopást okozhatnak. Jellemzően ilyenkor a fogak rágófelszíne kopik el.
- Reflux vagy bulimia: a visszaáramló gyomorsav hosszú távon látványosan erodálhatja a fogakat, főleg a felső metszőfogak belső felszíne, illetve az alsó nagyőrlő fogak rágófelszíne érintett ilyenkor.
Nagyon fontos meghatározni, hogy mi áll a fogkopás hátterében. Ez ugyanis nagy hatással van a kezelési stratégiára is: más megoldásban gondolkodunk akkor, hogyha reflux áll a háttérben, és akkor is, ha például fogcsikorgatás.
Kopott fogak kezelése
A kopott fogak kezelésére többféle megoldás létezik. Az első lépés minden esetben egy alapos vizsgálat, amelynek során kiderítjük, hogy a fentebb tárgyalt okok közül mi állhat a lekopott fog hátterében.
- Fluoridos kezelések: Amennyiben a fogak kopása kismértékű, úgy a fluorid segíthet megerősíteni a fogzománcot és csökkenteni az érzékenységet.
- Tömések: A fogorvos tömésekkel pótolhatja a kismértékben kopott fogzománcot, visszaállítva a fog eredeti formáját és funkcióját.
- Inlayek és onlayek: Közepes mértékű fogkopás esetén egyszerű töméssel már nem orvosolható a probléma, ilyenkor ideális megoldást jelenthetnek a betétek.
- Fogkoronák: Súlyosabb kopás esetén fogkoronák alkalmazása lehet szükséges. Ilyen módon a nagyobb mértékben lekopott fog is visszaállítható, a prémium minőségű anyagokból készült korona pedig megvédi a maradék foganyagot.
- Éjszakai harapásemelő sínek: A fogcsikorgatás megelőzésére éjszakai síneket is használhatunk, amelyek megvédik a fogakat a további kopástól. Ezek segíthetnek teljes egészében megelőzni a fogcsikorgatást, amivel az összes többi kellemetlen tünet is enyhül.
- +1 Életmódváltás: A savas ételek és italok kerülése, valamint a megfelelő fogmosási technika elsajátítása hosszú távon segíthet megelőzni a további kopást.
Ha úgy érzi, hogy fogai kopás jeleit mutatják, kérjen időpontot rendelőnkbe, ahol szakértő csapatunk segít Önnek a legmegfelelőbb kezelés kiválasztásában és megvalósításában!