Mi is az a prevenció?
A prevenció jelentése megelőzés, és több feladata van.
- Kismamák fogászati gondozása
- Gyermekek és szülők együttes tanítása a helyes fogmosásra
- Segít kialakítani a helyes szájhigiénés szokásokat
- Szájüregi rendellenességek kifejlődésének megakadályozása
- Fogszuvasodás, ínyproblémák kialakulásának megelőzése
- Táplálkozásból eredő problémák kiküszöbölése
- Felhívja a figyelmet a dohányzás és a különböző szájüregi rákos megbetegedések közötti kapcsolatra
Gyakorlatban a fogászati prevenció a rendelőben általában a dentálhigiéniai kezelés alatt valósul meg. A legfontosabb ilyen kezelés a fogkő-eltávolítás.
Mi az a fogkő és miért kell eltávolítani?
A fogkő a fogakon található lepedékből alakul ki. Ha a lepedék nincs, vagy rosszul van eltávolítva a fogakról huzamosabb ideig, akkor megszilárdul és kialakul a fogkő, ami ellentétben a lepedékkel, már nem távolítható el fogmosással.
A fogkő sárgás színű felrakódás a fogakon, mely tele van baktériumokkal. Ezek irritálják a fogínyt, vérzést, ínygyulladást okozva. Fogkő nem csak a fogak felszínén tud kialakulni, hanem az íny alatt is. Hosszútávú jelenléte fogágy betegséget okoz, ami súlyos esetben fogelvesztéshez vezet.
Rendszeres fogászati kontrollal, fogkőeltávolítással a következmények megakadályozhatók.
Fogkő-eltávolítás során egy ultrahangos készülékkel megtisztítjuk a fogak minden felszínét. Amennyiben az íny állapota engedi, kiegészítjük a kezelést homokfúvással, ami rendkívül jól eltávolítja a fogakon található elszíneződéseket. Utolsó lépés a polírozás, amivel teljesen sima felszínt tudunk elérni, így is nehezítve a baktériumok megtapadását.
A kezeléshez hozzátartozik az egyéni szájhigiénés-tanácsadás is.
Megbeszéljük a helyes fogmosási technikát, kitérünk a fogközök tisztításának fontosságára és az ezekhez szükséges eszközökre. Ha a fogkő eltávolítása után rövid idővel ismét jelentkezne a probléma, úgynevezett plakkfestést alkalmazunk. A lényege, hogy fogmosás után egy speciális folyadékot használunk, ami megszínezi az ottmaradt lepedéket. Így jobban láthatóvá válnak azok a területek, amik nem megfelelően lettek tisztítva.
A megelőző fogászati gondozás kulcsszerepet játszik az egészséges mosoly fenntartásában. Ennek során különös figyelmet fordítunk a személyre szabott szájhigiénés rutin kialakítására, amely magában foglalja a helyes fogmosási technikák elsajátítását és a fogközök alapos tisztítását. Ezen túlmenően, a rendszeres fogászati kontroll és a professzionális fogkőeltávolítás elengedhetetlen a lepedék és a fogkő hatékony kezeléséhez, amelyek hosszú távon ínyproblémákhoz és fogvesztéshez vezethetnek.
Az egyéni tanácsadás során kitérünk a táplálkozási szokásokra is, hiszen bizonyos ételek és italok, mint a magas cukortartalmú ételek vagy savas italok, jelentősen hozzájárulhatnak a fogszuvasodás kialakulásához. Emellett felhívjuk a figyelmet a dohányzás szájegészségre gyakorolt káros hatásaira, beleértve az ínybetegségeket és a szájüregi rák kockázatát is.
A dentálhigiéniai kezelések, mint a homokfúvás és a fogak polírozása, nemcsak hogy eltávolítják a makacs elszíneződéseket, de simább felszínt biztosítanak a fogaknak, így nehezítve a baktériumok megtapadását. A rendszeres látogatások és a szakember által végzett kontrollok nélkülözhetetlenek a szájüregi egészség megőrzésében, mivel korai stádiumban felismerhetővé és kezelhetővé válnak a különböző problémák, még mielőtt súlyosbodnának.
Összességében, a megelőzés nem csak a fogászati kezelések számának csökkentésében játszik szerepet, hanem az egész szervezet egészségének megőrzésében is kulcsfontosságú, hiszen a szájüregi állapot közvetlenül befolyásolja az általános egészséget is.