Tartalomjegyzék

Metszőfog tömésre jellemzően akkor van szükség, ha szuvasodás, kopás vagy bármilyen egyéb sérülés (például letörés) érinti a frontfogakat és emiatt helyre kell állítani annak eredeti funkcióját és esztétikai megjelenését.
Mivel a metszőfogak elöl helyezkednek el, nagyon fontos, hogy hiánytalanul visszaállítsuk a páciens eredeti mosolyát. Emiatt olyan színazonos kompozit anyagot használunk metszőfogak tömésénél, amely tökéletesen illeszkedik a fog természetes színéhez. Azonban ha a sérülés túl nagy, előfordulhat, hogy más jellegű pótlás például élpótlás, direkt héj, kerámia héj vagy akár korona is szükséges lehet a megfelelő esztétikum visszaállításához.
Milyen esetekben lehet szükség metszőfog tömésre?
Fogtömésekkel jellemzően szuvas örlőfogakat, ritkábban szemfogakat szoktunk kezelni, ugyanakkor bizonyos élethelyzetek és szituációk szükségessé tehetik a frontfogak, avagy metszőfogak tömését is. Jellemzően az alábbi okok állnak a háttérben:
- Elhanyagolt dentálhigiénia – Hiányos fogápolás mellett a metszőfogak is képesek szuvasodni.
- Letört vagy sérült fog – Baleset, harapás vagy egyéb trauma következtében a fog egy része letörhet.
- Kopás miatti károsodás – A fog túlzottan elkopik például fogcsikorgatás (bruxizmus) vagy helytelen harapás miatt.
- Esztétikai korrekció – Ha a metszőfogakon kisebb elszíneződések, repedések vagy egyenetlenségek vannak, esztétikai töméssel lehet korrigálni.
- Régi tömés cseréje – Ha egy korábbi tömés megsérül, elszíneződik vagy elhasználódik, szükség lehet annak cseréjére.
Ha a fog szerkezete annyira meggyengült, hogy önmagában már nem lenne képes elviselni a rágóerőt, vagy gyökérkezelés után további védelemre van szükség, akkor teljes korona alkalmazása indokolt. A korona teljesen beborítja a fogat, visszaállítva annak esztétikáját és funkcióját.
Fogtömés elől - lehetséges?
A páciensekben gyakran felmerül a kérdés, hogy az első fogak tömése valójában lehetséges-e, hiszen kevesen találkoznak ezzel a problémával életükben. A jó hír számukra, hogy a metszőfogak is tömhetők, viszont sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni az esztétikumra, mint például egy örlőfog esetében.
A Mosoly Dental esztétikai fogászaton képzett fogorvosok várják a letört, kopott vagy szuvas metszőfogakkal rendelkező pácienseket. Nagy tapasztalatunk van hasonló esetek kezelésében, amelyeket az alábbi képek is bizonyítanak:

A metszőfogak tömésére leggyakrabban kompozit (esztétikus) tömést alkalmazunk, mivel ez képes illeszkedni a természetes fogszínhez, tartós, és minimálisan invazív eljárást igényel. A kompozit anyagot rétegenként visszük fel, majd UV-fénnyel megvilágítva keményítjük meg. Bővebben erről itt olvashatsz: Esztétikus kompozit tömés.
Ha a fog sérülése vagy szuvasodása túl nagy, a metszőfog felépítésére is szükség lehet, ami élpótlással, direkt héjakkal vagy kerámia héjakkal lehetséges – ezeket fogtechnikai laborban készítjük el és ragasztócementtel rögzítjük.
A tömés során a fogorvos először eltávolítja a sérült vagy szuvas részt, majd előkészíti a fogfelszínt a megfelelő tapadás érdekében. A kompozit töméseknél savmaratással és bondanyaggal biztosítjuk az erős kötést, míg az üvegionomer esetében kémiai kötést alkalmazunk.
Milyen lesz a végeredmény?
A modern eszközöknek és technikáknak hála, a metszőfog tömés gyakorlatilag láthatatlan és észrevehetetlen, még a páciens számára is. Magyarán sem érzésben, sem külalakban nem különbözik az eredeti állapottól. Ahhoz viszont, hogy ez hosszú távon is így maradjon, fontos a megfelelő szájhigiéniai és foghasználat.
- Továbbra is javasolt a rendszeres fogmosás, napi kétszeri fogselymezés és szájvíz használata, amely segít megelőzni a további szuvasodást és a tömés körüli elszíneződést.
- Kerülni kell a kemény ételek (pl. dió, jég, cukorka) harapását, mivel ezek károsíthatják a tömést.
- A színező ételek és italok (kávé, tea, vörösbor) mérsékelt fogyasztása, illetve a dohányzás mellőzése segít elkerülni az elszíneződést.
- Fogcsikorgatás esetén érdemes éjszakai harapásemelőt használni, hogy megelőzzük a tömés kopását vagy repedését.
- Emellett rendszeres fogorvosi ellenőrzés (félévente legalább egyszer) javasolt, hogy időben észrevegyük, ha a tömés sérült vagy cserére szorul.