Fogaink mozoghatnak betegség miatt kialakult csonthiány, sérülés vagy éjszakai szorítás miatt, mégsem ezek a leggyakoribb okok.
Az esetek túlnyomó többségében krónikus fogágybetegség a vezető ok. Ez a fogágy gyulladásos megbetegedése, ami súlyos esetben a fogat tartó csontszerkezet pusztulását tudja okozni. Kialakulásának fő oka a nem megfelelő szájhigiéné, a rendszeres fogászati kontroll és a rendelői fogkő-eltávoltás elmulasztása.
Mozog a fogam, mit tegyek?
Minél előbb szakemberhez kell fordulni! A fogágybetegség kezelése szempontjából az idő a legmeghatározóbb tényező. A mozgó fogak problémáját úgy lehet csak megoldani, ha kezeljük a kialakulásának okát, a fogágybetegséget.
Első körben felmérjük és regisztráljuk a fogágy állapotát, az esetleges tasakok mélységét, a fogak mozgathatóságát. Általában mindig az elülső fogak kezdenek el előbb mozogni, mivel ezeket csak 1 darab gyökér tartja az állcsontban.
Szükség van egy alapos fogkő-eltávolításra, amikor eltávolítjuk a kialakult fogkövet az íny feletti részen. A kezelés végén egyénre szabott szájhigiénés oktatást tartunk a helyes fogmosás technikájáról és a fogközök tisztításának fontosságáról.
Második lépés az íny alatti, mélyebben lévő részek tisztítása, ezt nevezzük kürettálásnak.
Ehhez általában két alkalom szükséges. A kezelés érzéstelenítésben zajlik, így teljesen fájdalommentes.
A kürettálás után 6 hét múlva szükség van egy kontrollalkalomra, amikor leellenőrizzük a gyógyulást, és azt, hogy mennyire sikerült a helyes szájhigiénés szokásokat kialakítani.
Amennyiben van olyan terület, ahol nem tökéletes a gyógyulás, ott megismételjük a beavatkozást.
A fogágybetegség sikeres kezelése nagyrészt a páciens együttműködésén múlik!
Ahhoz, hogy az elért gyulladásmentes állapot fent tudjon maradni, elengedhetetlen a napi kétszeri helyes fogmosás és fogköztisztítás!
Mozgó fogak rögzítése
Kis mértékben mozgó fogakat egy úgynevezett sínezéses eljárással tudunk rögzíteni.
A fogakat a hátsó részükön összekötjük folyékony tömőanyaggal, vagy egy speciális üvegszállal. Fontos, hogy a sín felszíne sima legyen, ezáltal is nehezítve a lepedék megtapadását. Úgy kell kialakítani, hogy jól tisztítható legyen és ne akadályozza a fogközök tisztítását sem.
Egy jól kialakított sín alkalmazásával, megfelelő szájhigiénia és rendszeres kontroll mellett a mozgó fogak elvesztése kitolódhat pár évvel.
Mi történik, ha a fogak sínezése sem segít?
Sajnos előfordul, hogy már csak későn tudunk beavatkozni, és olyan szintű a fogak mozgathatósága, hogy el kell őket távolítani.
Ilyen esetben a pótlásukra szóba jöhet implantátum beültetés vagy esztétikus hídpótlás készítése.
Hogyan elkerülni a fogak elvesztését?
Elengedhetetlen a rendszeres fogászati kontrollon való részvétel.
Fontos a helyes szájhigiénés szokások kialakítása. Ebbe beletartozik a helyes fogmosási és fogköztisztítási technika megtanulása. Sajnos hazánkban kevés figyelmet szentelnek a helyes szájhigiénés oktatásra gyerekkorban, ezért a rendelőnkben nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő prevenciós oktatásra.
Kérdése merült fel?
Hívjon minket mobilról egy kattintással:
+36 70 942 8789
Az alábbi űrlapot kitöltve is felveheti velünk a kapcsolatot:
|
Munkáink |
Fogágybetegség |