Tartalomjegyzék

A saját fogak megtartására rendelőnkben kiemelten nagy hangsúlyt fektetünk. Számos olyan esettel találkozunk, amikor a fog nagymértékben szuvasodott, ám tartószerkezete még helyreállítható. Ilyen esetben célunk, hogy a lehető legtöbb saját foganyagot megtartva restauráljuk a fogat. Erre kiváló megoldás az onlay, ami egy fogbetét.
Onlay jelentése - tömés, vagy fogpótlás?
Az onlay betétet szokták indirekt tömésnek és fogpótlásnak is nevezni. A szakma mindenképp a pótlások közé sorolja, hiszen az onlay betét fogtechnikus közreműködésével készül. A foganyagveszteség mértékétől, és az ennek megfelelően készített betét kiterjedésétől függően beszélünk különböző betétekről: inlayről, onlayről, vagy overlayről. Az onlay segít helyreállítani és megerősíteni, megvédeni a fogat, amikor az sérült vagy megrongálódott.
Onlay fogpótlás
Az onlay olyan nagyobb kiterjedésű pótlás, amely esetén a saját fog gyökere még ép, vagy adott esetben gyökérkezeléssel konzerválható, és maga a fog rendelkezik olyan struktúrával, ami lehetővé teszi, hogy elkerüljük a teljes fogpótlás készítését, amit koronának nevezünk. Az onlay az inlay fogbetéttől nagyobb kiterjedésű, de az overlaytől kisebb.
Az onlay nagy előnye, a többi betéthez hasonlóan, hogy rendkívül precízen illeszkedik a fogba, ezáltal minimális az esetleges alászuvasodás veszélye. Szépen megmunkálható, tökéletesen élethű megjelenést biztosít, nem színeződik el, nagy a kopásállósága és rendkívül tartós. Optimális megoldást nyújt súlyosabban károsodott fogak, vagy gyökérkezelt fogak esetén is.
Onlay fogbetét előnyös tulajdonságai:
- a foggal biokompatibilis, nem okoz allergiás reakciót
- a saját fog gyökere és ép része megtartható
- rendkívül esztétikus, hiszen a fog színével megegyezik
- segítségével visszaállítható a fog eredeti formája
- 3D tervezéssel is készülhet
- rendkívül pontos, tökéletes széli záródást biztosít, ezáltal nem kezd alászuvasodni a fog
- amalgámtömések cseréjére is szuper választás
- használhatók gyökérkezelt fogaknál, megelőzve azok további sérülését
- csakis a sérült foganyag eltávolítására van szükség az elkészítéséhez
Onlay készítésének menete
- Előkészítés és lenyomatvétel
Helyi érzéstelenítést követően kialakítjuk a betét üregét, eltávolítva a szuvas foganyagot. Ezután alábélelést készítünk, ami kompozit tömőanyaggal történik. Mivel ezek az anyagok nagyon érzékenyek nedvességre, biztosítanunk kell a teljesen nyálmentes környezetet, éppen ezért ezt kofferdam izolálásban végezzük. A felépítést követően lepolírozzuk a fogfelszíneket. Ezt követi a lenyomatvétel és a készülő inlay betét színének megállapítása. A kezelés utolsó lépése egy fúrás nélkül eltávolítható, ideiglenes tömés behelyezése. Körülbelül egy- két hét, amíg elkészül a betét. Ezután kerül sor a próbára és a beragasztásra. - Próba és beragasztás
A második alkalommal a fogtechnikus által elkészített onlay beragasztására kerül. Eltávolítjuk az ideiglenes tömést, ellenőrizzük a betét színét, illeszkedését, formáját, szomszédos fogakhoz való viszonyát. Amennyiben mindent rendben találunk a bepróbálás során, előkezeljük mind a fogat, mind a betétet, majd rögzítjük a pótlást. A kezelés utolsó lépéseként ismét ellenőrizzük a harapási magasságot, és szükség esetén igazítunk rajta.