A fogszuvasodás mellett a másik fogászati népbetegség a fogágybetegség (orvosi nevén paradontitis – köznyelvben: paradontózis vagy fogínysorvadás). Hazánkban a felnőtt lakosság 80-85%-a érintett a betegségben. Manapság ez tekinthető a fogak elvesztésének fő okozójának.
Sajnos sokan csak akkor keresik fel a fogorvost, amikor a fogágybetegség tünetei között megjelenik a fájdalom. A fájdalommentes tünetekkel, mint ínyvérzés, ínyduzzanat vagy fogkő, nem keresnek fel szakembert, így kezelés hiányában akár az egészséges fogaikat is elveszthetik.
A paradontitis időben történő diagnosztizálása nagy mértékben növeli a kezelések sikerességét. Ha a tünetek megjelentek, mielőbb forduljon szakemberhez!
Mi az a fogágybetegség?
A fogágybetegséget orvosi nevén paradontitisnek nevezzük, ugyanakkor a köznyelvben gyakran paradontózisként vagy fogínysorvadásként hivatkoznak rá. Ezek a kifejezések mind ugyanazt a betegséget jelölik.
Fogágynak a fogat tartó szerkezetet nevezzük, azaz a fogat körülvevő ínyt és csontot. A fogágybetegségnek tartószerkezet a gyulladását jelöli. Legenyhébb formája az ínygyulladás, ami egy gyógyítható és visszafordítható folyamat. Elhanyagolt, nem kezelt ínygyulladás csontpusztulást és fogvesztést okoz.
Fogágybetegség kialakulásának okai
A fogínysorvadás okai többnyire a rendszertelenül vagy helytelenül végzett fogmosás és fogköztisztításból erednek.
Ekkor ugyanis a fogak felszínén kialakul egy vékony filmszerű réteg, amit plakknak, vagy más néven lepedéknek nevezünk. Ebben tapadnak meg a szájban található baktériumok. Napi kétszeri helyes fogmosással és fogköztisztítással ez a lepedékréteg eltávolítható.
Amennyiben ez nem történik meg, a plakk elkezd megkeményedni és kialakul a fogkő. A fogkő már nem távolítható el fogkefével, csak szakember segítségével.
A fogkőben található baktériumok hatására az íny begyullad. Ez az íny vérzésével, duzzadásával jár. Eltávolodik a fog felszínétől, így utat engedve a baktériumoknak a fogágy mélyebb részeibe. Megjelenik a fogkő az íny alatt is és elpusztulnak a fogat körülvevő szövetek. Kialakul a fog körül egy úgynevezett ínytasak, ami gyulladt szöveteket és rengeteg baktériumot tartalmaz.
Minél tovább marad kezeletlenül ez az állapot, annál súlyosabb következményei lesznek.
A gyulladás csontpusztulást okoz, emiatt a fog tartószerkezete meggyengül, így a fog elkezd mozogni. Legvégső esetben annyira elpusztul a fog körül a csont, hogy már nem bírja megtartani a fogat, ami így kiesik. Ez sajnos megtörténik egy amúgy teljesen ép, egészséges foggal is.
A fogágybetegség kialakulásának legfőbb okai:
- Helytelen vagy rendszertelen fogmosás
- Fogköztisztítás elhanyagolása
- Fokozott fogkőképződés
- Kezeletlen fogszuvasodás
- Hibás fogtömések, fogpótlások
- Torlódott fogak
- Intenzív dohányzás
- Cukorbetegség
- Genetikai hajlam
- Hormonális változás (pl. terhesség)
- Bizonyos gyógyszerek, fogamzásgátlók
- Legyengült immunrendszer
Fogágybetegség tünetei - hogyan ismerhető fel?
A fogínysorvadás tünetei sokszor fokozatosan alakulnak ki és a kezdetekben nem okoznak jelentős fájdalmat vagy kellemetlenséget. Pont ez a jelenség nehezíti meg a betegség korai felismerését és kezelési lehetőségeit.
A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fogíny vérzése, különösen fogmosás vagy fogselyem használata során. Az íny gyakran duzzadttá, vörössé vagy érzékennyé válhat. Másik jellegzetes tünet a rossz szájszag vagy kellemetlen íz érzése a szájban, amely gyakran állandóvá válik. Ezek a jelek fogínygyulladásra (gingivitis) utalhatnak, ami a fogágybetegség korai szakaszának tekinthető.
Ahogy a betegség előrehalad, súlyosabb tünetek jelentkeznek. Ezek közé tartozik a fogak kilazulása és mozgása, ami végül rágási problémákhoz vezet. Az íny visszahúzódása is gyakori jelenség, ami érzékenységet vált ki a hideg, meleg vagy édes ételek és italok fogyasztása közben. Súlyos esetekben tályogok alakulhatnak ki az ínyben, ami fájdalommal és duzzanattal járhat. Ezek a tünetek már komoly fájdalmakat okozhatnak a mindennapi életben, és ha nem kezelik őket, akár a fogak elvesztéséhez is vezethetnek.
Leggyakoribb tünetek, amelyek észlelésekor javasolt mielőbb szakemberhez fordulni:
- Fogínyvérzés fogmosás vagy fogselyem használat közben
- Vörös, duzzadt, érzékeny fogíny
- Kellemetlen szájszag
- Íny visszahúzódása
- Érzékeny fogak (főleg hideg-meleg ételek és italok fogyasztásakor)
- Fogak lazulása vagy mozgása
- Harapás változása
Fogágybetegség szövődményei
Az egyik legaggasztóbb következmény a fogak elvesztése, ami nem csak az étkezési szokásokat és a táplálkozást befolyásolja, de az önbizalomra és szociális kapcsolatokra is negatívan hathat. A kezeletlen fogágybetegség egyszerre akár több fogat is érinthet, gyakran a látható frontfogakat.
A kezeletlen fogágybetegség nem csak a fogaink elvesztésével jár, de a szervezet más területein is tud gondot okozni. A kutatások szerint, ha a fogágybetegséget okozó baktériumok toxinjai bekerülnek a véráramba, növelik a koraszülés, a stroke, a cukorbetegség és a szívinfarktus esélyét. Ez a kapcsolat részben azért alakul ki, mert a szájüregi gyulladás befolyásolhatja a test más részein zajló gyulladásos folyamatokat.
Hogyan kezelhető a kialakult fogágybetegség?
A fogínysorvadás kezelésének sikerességét a leginkább az befolyásolja, hogy mikor diagnosztizáljuk a betegséget.
Hajlamosak vagyunk érzékenység, vérzés esetén azt a területet kevésbé tisztítani, de ezzel csak tovább rontjuk a helyzetet. Fontos, hogy a gyulladt területről a plakk 100%-ban el legyen távolítva, ezáltal tud csak a gyulladás megszűnni.
Ha már fogkőképződés is van, akkor a problémát nem tudjuk otthon orvosolni. Ilyen esetben a kezdeti fogínysorvadás visszafordítása már csak szakember által végezhető, szükség van egy rendelői, alapos fogkő-eltávolításra. A kezelés végén egyénre szabott szájhigiénés tanácsokat adunk arról, hogy hogyan kell helyesen fogat mosni és a fogközöket tisztán tartani. Az ínygyulladás egy visszafordítható folyamat.
Tasakképződéssel járó fogágy gyulladás esetén is az első lépés, hogy eltávolítjuk az íny szintje felett lévő fogkövet. Viszont ezután fontos, hogy az íny alatti fogkő és a tasakban lévő gyulladt szövetek is eltávolításra kerüljenek. Ezt a kezelést hívjuk kürettálásnak vagy fogágy tisztításnak. Ilyenkor érzéstelenítésben, kézi eszközökkel tisztítjuk meg a fogíny alatti területeit.
Olyankor, amikor szinte az egész száj érintett, két kezelés szükséges. Egyszer az egyik oldalon, majd következő alkalommal a másik oldalon dolgozunk. Célszerű, hogy a két kezelés időben közel legyen egymáshoz, így is csökkentve a visszafertőződés lehetőségét.
A gyógyulás sikerességét nagyban befolyásolja a páciens kezelés utáni szájhigiéniája. A napi kétszeri helyes fogmosás és a fogközök napi tisztítása egy fogágybetegség miatt kezelt páciensnél elengedhetetlen.
6 hét múlva szükség van egy kontroll alkalomra. Leellenőrizzük a gyógyulást, ha valahol nem tökéletes, és maradt még tasak, akkor megismételjük a kürettálást.
Fogágybeteg-páciensek esetében kezdetben kötelező 3 havonta a kontrollvizsgálat, szükség esetén fogkő-eltávolítás. Amennyiben azt látjuk, hogy a páciens sikeresen elsajátította a helyes szájhigiénét, a kontroll ideje kitolódhat 6 hónapra, de nagyon fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.
Olyan esetekben, amikor a kürettálás sem hozza meg a várt eredményt, és a tasak mélysége meghaladja a 6mm-t, alkalmazzuk a nyitott kürettálást.
Ez a kezelés is érzéstelenítésben történik, a kezelőorvos feltárja az érintett területet, ezáltal láthatóvá válnak a mélyen lévő tasakok, melyeket a kézi műszerek nem érnek el. A kezelőorvos eltávolítja a gyulladt szöveteket, fertőtleníti a területet.
Sok esetben használnak a műtét során bizonyos regeneratív anyagokat, amik segítik a gyógyulást. Varratokkal rögzíti az ínyt, amelyek 7-10 napon belül kerülnek eltávolításra.
Súlyos fogágybetegség esetében, mikor a gyulladás már csontpusztulással jár, a folyamatot már nem lehet visszafordítani, csak megállítani, és az elért gyulladásmentes állapotot fenntartani.
Fogágybetegség megelőzése
Fogínysorvadás ellen rengeteget tehetünk magunk is, ezzel elkerülve a későbbi kellemetlen vagy akár fájdalommal járó kezeléseket.
- Rendszeres fogmosás: Napi kétszeri, helyesen végzett fogmosás eltávolítja a plakkot és csökkenti a gyulladás kockázatát.
- Fogselyem használata: Napi használata segít eltávolítani a plakkot és az ételmaradékokat a fogak közül, ahool a fogkefe nem ér el.
- Fogászati kontroll: Rendszeres fogorvosi vizsgálat és fogkőeltávolítás a korai jelek felismeréséhez és kezeléséhez.
- Egészséges étrend: A cukor és a keményítő csökkentése, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása támogatja az íny egészségét.
- Dohányzás elkerülése: A dohányzás növeli a fogágybetegség kockázatát és lassítja a szövetek gyógyulását.
- Cukorbetegség kezelése: A jól beállított vércukorszint csökkenti a fogágybetegség kialakulásának esélyét.
- Stressz kezelése: A stressz gyengítheti az immunrendszert, ezáltal növelheti a fogágybetegség kockázatát.
- Megfelelő hidratálás: A rendszeres vízfogyasztás elősegíti a nyál termelését, amely természetes módon tisztítja a szájüreget.
- Harapás problémák korrigálása: Szabálytalan harapás esetén fogorvosi beavatozás szükséges, mivel ez növelheti a fogágy gyulladás kockázatát.
A fogínysorvadás megelőzése tehát minden esetben otthon kezdődik. A fenti tanácsok megfogadásával jelentősen csökkenthető a fogágybetegség kialakulásának az esélye. Amennyiben mindezek ellenére megjelennek az első tünetek, érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni, hogy a betegséget még a kezdeti fázisban kezelni lehessen.
Gyakran ismételt kérdések fogágybetegséggel kapcsolatban